REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Piłsudski jako lokata kapitału

6 tys. zł kosztują wyniki badania mózgu marszałka Piłsudskiego.

„Józef Piłsudski rzuca rodne ziarno wielkiej i bogatej przyszłości” – głosi plakat z 1928 r. (wyw. 2,8 tys. zł.). Fot. Lamus Antykwariaty Warszawskie

Foto: Archiwum

Na aukcji 16 maja w antykwariacie bibliofilskim Lamus (www.lamus.pl) za 8 tys. zł można kupić dokument nadania honorowego obywatelstwa m.st. Warszawy Józefowi Piłsudskiemu. Radni podjęli uchwałę w tej sprawie 12 listopada, dzień po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Marszałek dostał ten tytuł jako pierwszy. Następnie tego zaszczytu dostąpiła m.in. Maria Skłodowska. To druga z kolei aukcja, na której Lamus oferuje kolejny fragment prywatnej kolekcji pamiątek po Marszałku. Na poprzedniej aukcji Lamusa za 36 tys. zł kupiono oryginalny dokument zesłania Piłsudskiego na Syberię (cena wyw. 4 tys. zł). O takie skarby biją się prywatni nabywcy. Przegrywają tylko z Biblioteką Narodową, która ma ustawowe prawo pierwokupu po cenie wylicytowanej.

Żadna postać historyczna nie jest tak wysoko ceniona na rynku sztuki i antykwarycznym. Pamiątki, portrety, dokumenty związane z Marszałkiem osiągają najwyższe ceny. Przegrywają w rywalizacji np. Tadeusz Kościuszko, książę Józef Poniatowski, nie mówiąc już o Romanie Dmowskim. Bodaj tylko Fryderyk Chopin osiąga wyższe ceny, ale dlatego, że jest postacią cenioną w skali świata. Czy za 20 lat Piłsudski będzie równie wysoko notowany na rynku? Czy nadaje się na długoterminową inwestycję? Spróbuję na to odpowiedzieć...

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
    Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA