#WykresDnia: Chińskie dane osłabiły świat

Bitcoin spadał w poniedziałek rano wraz z kontraktami terminowymi na akcje amerykańskie po tym, jak słabe dane o chińskiej aktywności gospodarczej zmniejszyły skłonność do ryzyka.

Publikacja: 16.05.2022 09:19

#WykresDnia: Chińskie dane osłabiły świat

Foto: AFP

parkiet.com

Największa kryptowaluta spadła aż o 2,2 proc. i na 11:50 w Tokio była sprzedawana po 30 360 USD. Inne tokeny, w tym Ether i Avalanche, również znajdowały się w odwrocie. Kontrakty terminowe na S&P 500 były na minusie po tym, jak chińskie dane wskazały na kurczenie się gospodarki. Ogólnie rzecz biorąc, rynki aktywów cyfrowych były jednak spokojniejsze w porównaniu z zeszłotygodniowym zamieszaniem związanym z upadłym stablecoinem.

Bitcoin spadł w czwartek do najniższego poziomu 25 425 USD po krachu algorytmicznego stablecoina TerraUSD, co doprowadziło do chaosu całego ekosystemu, który go wspiera. W szczytowym momencie panika na rynku pochłonęła Tether o wartości 76 miliardów dolarów, kluczowy trybik w kryptowalutach, który na krótko spadł z powiązania z dolarem.

– Byliśmy świadkami gwałtownego upadku dużego projektu, który wywołał falę w całej branży, ale także nową odporność na rynku, która nie istniała podczas ostatniego spadku koniunktury – tweetował w niedzielę Changpeng Zhao, dyrektor generalny giełdy kryptograficznej Binance Holdings Ltd.

– Jedną z różnic między obecnym otoczeniem a innymi przedłużającymi się spadkami, takimi jak „krypto zima” w 2018 r., jest liczba instytucji zaangażowanych obecnie w rynek, które mogą być źródłem wsparcia – powiedział Paul Verradittakit, partner w firmie zarządzającej aktywami cyfrowymi Pantera Capital. – W porównaniu z 2018 r. jest więcej inwestorów instytucjonalnych z ekspozycją na kryptowaluty i większość postrzega to jako okazję do zakupu – stwierdził.

Poniedziałkowa akcja cenowa sprawiła, że Bitcoin oddał część niedzielnego rajdu. Według danych CoinGecko łączna wartość rynkowa kryptowalut spadła w ciągu ostatnich siedmiu dni o około 250 miliardów dolarów do około 1,37 biliona dolarów. Bitcoin jest o około 56 proc. niżej od swojego listopadowego maksimum.

Podczas gdy rynki kryptowalut mogły przetrawić najgorsze skutki opadu TerraUSD, klasa aktywów stoi przed innymi wyzwaniami – w szczególności rosnącymi globalnymi stopami procentowymi i zaostrzonymi warunkami płynnościowymi.

– Długoterminowo stawiam nadal na zwyżki, zwłaszcza na bitcoinie – powiedziała Vasja Zupan, prezes giełdy kryptowalut Matrix. – Ale przewiduję wysoką zmienność przez pewien czas, po której nastąpi okres znacznie niższych wolumenów po niższych cenach, zanim będziemy mogli spodziewać się trendów wzrostowych do nowych rekordów wszech czasów.

Chiny odnotowały w kwietniu spadek sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej — znacznie większy niż oczekiwali analitycy. Sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 11,1 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, więcej niż prognozowany przez Reutersa spadek o 6,1 proc.. Produkcja przemysłowa spadła o 2,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, wbrew oczekiwaniom na niewielki wzrost o 0,4 proc.. Wzrosła produkcja przedsiębiorstw górniczych i komunalnych. Jednak produkcja ogółem spadła o 4,6 proc., głównie w wyniku załamania w sektorze motoryzacyjnym i produkcji sprzętu, powiedział rzecznik urzędu statystycznego Fu Linghui. Powiedział, że oprócz Covida produkcja przemysłowa stoi pod presją niewystarczającego popytu na rynku, rosnących kosztów i innych czynników.

W zeszłym miesiącu ciągłe rozprzestrzenianie się Covid i wynikające z niego zamówienia na pobyt w domu – głównie w Szanghaju – zmusiły fabryki do zamknięcia lub działania z ograniczoną wydajnością.

„Coraz bardziej ponure i złożone środowisko międzynarodowe oraz większy szok wywołany pandemią Covid-19 w kraju najwyraźniej przekroczył oczekiwania, nowa presja na gospodarkę nadal rosła” – podało chińskie biuro statystyczne w oświadczeniu. Stwierdzono, że wpływ Covid jest tymczasowy i że oczekuje się, że gospodarka „ustabilizuje się i ożywi”.

Inwestycje w środki trwałe za pierwsze cztery miesiące roku wzrosły o 6,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, nieco tracąc oczekiwania co do 7 proc. wzrostu. Inwestycje w nieruchomości spadły o 2,7 proc., w przetwórstwie wzrosły o 12,2 proc., a w infrastrukturę o 6,5 proc..

Według Chińskiego Stowarzyszenia Samochodów Osobowych produkcja samochodów osobowych w Chinach spadła w kwietniu o 41,1 proc. rok do roku. Sektor motoryzacyjny w Chinach zapewnia około jednej szóstej miejsc pracy i około 10 proc. sprzedaży detalicznej, według oficjalnych danych za 2018 r. opracowanych przez Ministerstwo Handlu.

Według danych urzędu statystycznego sprzedaż samochodów spadła w kwietniu o 31,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. To było lepiej niż szczyt spadku na początku 2020 r. – spadek o 37 proc. rok do roku w styczniu i lutym tego roku – ale gorzej niż 0 proc. zmiana rok do roku odnotowana w kwietniu 2020 r.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty