Indeks PMI: Polski przemysł rozpędził się w pandemii, ale firmy coraz bardziej obawiają się rosnących kosztów

W styczniu polski przemysł przyhamował, choć nadal rozwijał się w szybkim tempie. O kontynuacji ekspansji mogą świadczyć utrzymujące się wysokie wskazania indeksu PMI, obrazującego koniunkturę w krajowym sektorze produkcyjnym, który w zakończonym niedawno miesiącu wyniósł 54,5 pkt wobec 56,1 w grudniu.

Aktualizacja: 15.02.2022 11:06 Publikacja: 15.02.2022 10:44

Indeks PMI: Polski przemysł rozpędził się w pandemii, ale firmy coraz bardziej obawiają się rosnących kosztów

Foto: Adobestock

Z badania IHS Markit wynika, że tempo ekspansji osłabiły wyższe ceny i zakłócenia po stronie podaży – średni czas dostaw znacznie się wydłużył, a koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych gwałtownie poszły w górę.

W styczniu zwolniło zarówno tempo wzrostu produkcji (najwolniejsze od października), jak i nowych zamówień (najniższa wartość od września). Czynnikami ograniczającymi wzrost produkcji były wciąż przede wszystkim trudności w nabywaniu materiałów oraz rosnące ceny. Mimo to popyt rynkowy wciąż się nasilał, a firmy czerpały korzyści ze stosunkowo wyższych kosztów transportu w Azji, z którymi musiała mierzyć się azjatycka konkurencja obsługująca europejskich klientów.

Równocześnie firmy sygnalizowały, że czas dostaw środków produkcji do polskich fabryk po raz kolejny znacznie się wydłużył. Według respondentów badania pozyskiwanie towarów od dostawców,

z powodu powszechnych niedoborów komponentów, wciąż stanowiło prawdziwe wyzwanie. Firmy zasygnalizowały, że transport był wciąż utrudniony, zwłaszcza z Chin. – Na początku 2022 polski przemysł wciąż się rozwijał, choć widma 2021 – niedobory podaży surowców oraz presje cenowe – były nadal widoczne. Utrudnienia te faktycznie ograniczyły ekspansję produkcji oraz nowych zamówień. Chociaż w obu przypadkach sygnalizowały wzrost, to jego tempo zwolniło od końca ubiegłego roku. Ponadto firmy obawiały się, że wyzwania kosztowe będą się utrzymywać, co znacznie osłabiło optymizm biznesowy polskich przedsiębiorców (najniższy poziom od końca 2020) – wskazuje Paul Smith, ekonomista IHS Markit.

Czytaj więcej

Spółki przemysłowe z GPW mogą pozytywnie zaskoczyć

Firmy nadal zwiększają zatrudnienie, ale coraz bardziej obawiają się rosnących kosztów i podnoszą ceny wyrobów własnych. Z najnowszego badania wynika, że średnie koszty operacyjne odnotowały bardzo szybkie tempo wzrostu, a inflacja była najsilniejsza od połowy 2021. Podrożały metale, opakowania, gaz, energia elektryczna oraz usługi transportowe. To znalazło odzwierciedlenie w podwyżkach cen. Według styczniowych wyników badań ceny wyrobów gotowych wzrosły w najszybszym tempie od trzech miesięcy.JIM

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty