Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dynamiczne zwyżki z ostatnich miesięcy wyhamowały. Skąd ta słabość rynku w końcówce roku?
Moim zdaniem mamy teraz do czynienia z naturalną korektą, która wystąpiła po dużych zwyżkach z ostatnich miesięcy. Słabo zachowuje się nie tylko polska giełda, ale także rozwinięte rynki, gdzie dynamiczne wzrosty ostatnich miesięcy wyniosły indeksy na nowe rekordy hossy. Z drugiej strony w ostatnich tygodniach znów odżyły obawy związane z mającymi nastąpić w przyszłym roku zmianami w OFE. Wokół nowej ustawy wciąż pozostaje dużo niepewności. Istnieje realne ryzyko, że fundusze emerytalne rzeczywiście będą zmuszone za kilka miesięcy odchudzić swoje portfele z akcji, by oddać część środków do ZUS, albo może będą chciały przemodelować swoje portfele, dostosowując je do nowych warunków, w których przyjdzie im funkcjonować. Pojawiają się sygnały, ze strony samych OFE, że nie są zainteresowane rolą funduszy akcyjnych, do czego doprowadzą zapisane w ustawie zmiany. Raczej będą skłonne do poszukiwania alternatyw dla rynku akcji, by nieco obniżyć udział akcji w portfelach. Jest wiele niewiadomych i czynników ryzyka, które mogą zniechęcać część uczestników rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.