[b]W jaki sposób programy opcji menedżerskich są ujmowane w rachunku zysków i strat (RZiS) spółek stosujących Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej?[/b]
Generalnie wyróżnić można dwa typy programów motywacyjnych: rozliczane akcjami lub gotówką. Sposób księgowania uzależniony jest od tego, na jaki typ programu zdecyduje się firma. W pierwszym przypadku jego wartość godziwa określana jest w momencie przydziału poszczególnych transz. Spółki zazwyczaj przyjmują za datę przydziału początek trwania programu. Taki program wyceniany jest zatem na początku. Następnie przez okres nabywania uprawnień jest on rozliczany w kosztach wynagrodzeń w korespondencji z kapitałami. Jeśli program składa się z trzech transz przyznanych razem na początku jego trwania, dających prawo do realizacji opcji w trzech kolejnych latach, to koszty pierwszej rozliczane są przez rok, drugiej przez dwa lata, a trzeciej przez trzy lata. Istotne w programach rozliczanych akcjami jest to, że jeśli cena papierów na rynku zacznie rosnąć i znacząco przewyższy cenę, po jakiej obejmowane będą akcje, to nie ma to już wpływu na rachunek zysków i strat.
[b]Jak w praktyce wyceniany jest taki program?[/b]
Do wyceny stosuje się modele wyceny opcji. Dodatkowo pod uwagę brane są dwa rodzaje warunków: nierynkowe i rynkowe. Do pierwszej grupy zaliczyć można m.in. wymóg pozostawania przez menedżera pracownikiem. Kryterium to nie jest uwzględniane bezpośrednio w wycenie opcji. Spółka zakłada jednak, że pracownik z określonym prawdopodobieństwem pozostanie w firmie przez wymagany okres. Jeśli założenia okażą się błędne lub się zmienią, to na bieżąco korygowana jest liczba instrumentów, które ostatecznie zostaną zrealizowane. Jeśli np. opcje warte były początkowo 10 mln zł i zakładaliśmy, że wszyscy dotrwają do końca trzyletniego programu, to tę kwotę powinniśmy rozliczać przez okres trzech lat. Jeśli po pół roku okaże się, że połowa uprawnionych odeszła z firmy, to sposób rozliczania należy skorygować tak, by po trzech latach rozliczonych zostało 5 mln zł. W przypadku kryteriów rynkowych spółka musi natomiast uwzględnić je w początkowej wycenie opcji.
[b]Jak wygląda księgowe ujęcie programów rozliczanych gotówką? [/b]