W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) nie zdefiniowano metody FIFO zbyt precyzyjnie. Błędy legislacyjne sprawiły, że zapisy się dublują i częściowo wykluczają, co doprowadziło do zjawiska bardzo dziwnego – mamy w ustawie aż dwie zasady. Przebrnięcie szczegółowo przez obie zajmuje podatnikowi studiującemu ustawę sporo czasu i nie prowadzi do oczywistych wniosków.
Definicja na potrzeby PIT
Najpierw opiszmy tę definicję, do której kieruje nas art. 30b ust. 7 ustawy. Dlaczego? Dlatego, że art. 30b określa podstawowe zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych. I tu niespodzianka – wskazany przepis odsyła nas do normy regulującej sposób ustalania dochodu z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych, co jest zupełnie niezrozumiałe.
Art. 30a ust. 3 stanowi, że jeżeli nie jest możliwa identyfikacja umarzanych jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, umarzanych albo wykupywanych certyfikatów inwestycyjnych w tych funduszach lub w inny sposób unicestwianych tytułów udziału w funduszach kapitałowych, przyjmuje się, że kolejno są to odpowiednio jednostki, certyfikaty lub tytuły począwszy od nabytych przez podatnika najwcześniej (FIFO). Dalej przepisy stanowią, że zasadę powyższą, stosuje się:
Zestaw wyżej opisanych reguł prawnych jest kompletnie niespójny. Po pierwsze, ustawodawca nie wyjaśnia w nich, do czego jest tak naprawdę potrzebna zasada FIFO. W obu przepisach – zarówno art. 30b ust. 7 jak i art. 30a ust. 3 – zabrakło choćby stwierdzenia, że metodę FIFO stosuje się do ustalania dochodu! Po drugie, nie doprecyzowano, że zasada FIFO powinna być używana do dokonywania wszystkich innych zapisów w ewidencjach prowadzonych na potrzeby podatkowe, także w odniesieniu do zapisów w tych ewidencjach (na rachunkach inwestycyjnych), które nie stanowią wprost czynności odpłatnego zbycia. Ale o tym za chwilę.
Redakcyjnie i historycznie, jako pierwsza została metoda FIFO zapisana w art. 24 ust. 10 ustawy, który istniał jeszcze przed wprowadzeniem przepisów opodatkowujących powszechnie dochody z odpłatnego zbycia i realizacji instrumentów finansowych. Pierwotnie przepis ten mówił, że jeżeli podatnik dokonuje odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych po różnych cenach, przy ustalaniu dochodu z takiego zbycia stosuje się zasadę, że każdorazowo zbycie dotyczy kolejno papierów wartościowych nabytych najwcześniej. Później przepis został uzupełniony o dwa dodatkowe warunki i zasadę „kolejki" stosujemy: