Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pod kierownictwem Bena Bernanke’go, Rezerwa Federalna stała się jednym z najbardziej komunikatywnych banków centralnych. Kształtowanie oczekiwań firm, konsumentów i rynków, to dziś jej najważniejsza metoda stymulowania gospodarki.
Dobra polityka pieniężna powinna się charakteryzować tym, że jest nudna – powiedział 15 lat temu Mervyn King, obecnie gubernator Banku Anglii. Miał na myśli to, że nikt nie interesuje się działaniami banków centralnych dopóty, dopóki nie popełnią one poważnego błędu. Jednak cytat ten uchodzi za syntezę teorii, w myśl której polityka pieniężna jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest przewidywalna i klarowna.
Teoria ta dominuje w świecie ekonomii już od kilkunastu lat, ale najważniejsze banki centralne wciąż dążą do spełnienia jej zaleceń. Ale szukając najlepszych metod komunikacji z rynkami, dostarczają im niemało emocji. Dotyczy to szczególnie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która jako jeden z ostatnich banków centralnych porzuciła typową dla nich dawniej sekretność. Zapóźnienie w tej dziedzinie na dobre nadrabia dopiero pod przewodnictwem Bena Bernanke'go, czego najbardziej namacalnym przejawem są jego regularne konferencje prasowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.