Emocjonujące przynudzanie Bena Bernanke’go

Rezerwa Federalna zrobiła kolejny krok na drodze do pełnej transparencji i przewidywalności, ale nic nie zwiastuje, żeby jej polityka stała się nudna

Aktualizacja: 16.02.2017 05:11 Publikacja: 16.12.2012 16:18

Pod kierownictwem Bena Bernanke’go, Rezerwa Federalna stała się jednym z najbardziej komunikatywnych

Pod kierownictwem Bena Bernanke’go, Rezerwa Federalna stała się jednym z najbardziej komunikatywnych banków centralnych. Kształtowanie oczekiwań firm, konsumentów i rynków, to dziś jej najważniejsza metoda stymulowania gospodarki.

Foto: Archiwum

Dobra polityka pieniężna powinna się charakteryzować tym, że jest nudna – powiedział 15 lat temu Mervyn King, obecnie gubernator Banku Anglii. Miał na myśli to, że nikt nie interesuje się działaniami banków centralnych dopóty, dopóki nie popełnią one poważnego błędu. Jednak cytat ten uchodzi za syntezę teorii, w myśl której polityka pieniężna jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest przewidywalna i klarowna.

Teoria ta dominuje w świecie ekonomii już od kilkunastu lat, ale najważniejsze banki centralne wciąż dążą do spełnienia jej zaleceń. Ale szukając najlepszych metod komunikacji z rynkami, dostarczają im niemało emocji. Dotyczy to szczególnie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która jako jeden z ostatnich banków centralnych porzuciła typową dla nich dawniej sekretność. Zapóźnienie w tej dziedzinie na dobre nadrabia dopiero pod przewodnictwem Bena Bernanke'go, czego najbardziej namacalnym przejawem są jego regularne konferencje prasowe.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić
Analizy rynkowe
Hossa w 2025 r. nie była im pisana. Giełdowi outsiderzy I półrocza
Analizy rynkowe
Rynki wschodzące mocniej przyciągają uwagę inwestorów
Analizy rynkowe
Duże spółki mają miejsce do kontynuacji zwyżek
Analizy rynkowe
Mocna waluta, słabsza giełda