Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
To od Krzysztofa Gradeckiego zależało powodzenie wezwania na Eko Holding. Postanowił sprzedać pakiet kontrolny Adventowi. Ta decyzja mocno zirytowała Mid Europę, która również chciała przejąć handlową firmę.
Pełnych danych dotyczące rynku fuzji i przejęć w całym 2012 roku jeszcze nie ma. Można tylko przypomnieć, że w I półroczu liczba tego typu transakcji w Polsce spadła o 24 proc. – tak podawał serwis DealWatch – co mogłoby sugerować, że ruch na rynku był mały. Jeśli jednak skoncentrujemy się tylko na spółkach giełdowych, byłoby to mylne wrażenie. Nie ma bowiem wątpliwości – był to rok wyjątkowej aktywności. Zapał inwestorów, zarówno branżowych, jak i finansowych, do przejęć analitycy tłumaczą niskimi wycenami i stosunkowo dobrą kondycją spółek z warszawskiej giełdy oraz zasobnymi w gotówkę portfelami kupujących – w szczególności funduszy private equity.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.