Czerwcowe zawirowania na warszawskim parkiecie sprawiły, że o zyski było znacznie trudniej niż w maju, gdy indeksy bez przeszkód się pięły. W minionym miesiącu dobra pasa krajowych indeksów została przerwana. Najpierw rynkami wstrząsnęły słowa Bena Bernankego o możliwości wycofywania się amerykańskiego banku centralnego z realizowanego obecnie programu skupu obligacji. Negatywnie przyjęte przez inwestorów zostały też kolejne plany rządu nad ograniczeniem roli funduszy emerytalnych (OFE). W efekcie w drugiej połowie czerwca doszło do gwałtownej wyprzedaży akcji na warszawskiej giełdzie.
Kluczem do zysków w czerwcu okazał się brak w portfelu akcji blue chipów. Przecena uderzyła głównie w największe spółki, których pozbywali się przede wszystkim inwestorzy zagraniczni. Przy okazji dostało się też mniejszym podmiotom, ale skala przeceny była tutaj znacznie mniejsza.
Czołówka bez zmian
Fundamentalne portfele „Parkietu" okazały się stosunkowo odporne na zawirowania, które dostarczył inwestorom na warszawskim parkiecie ubiegły miesiąc. Wszyscy brokerzy zakończyli miesiąc wynikiem lepszym od szerokiego rynku (indeks WIG w czerwcu stracił prawie 6,4 proc.). Uśredniony wynik z naszych wszystkich portfeli utrzymał się 1,1 proc. na plusie. Po raz drugi z rzędu najlepszym wynikiem pochwalili się analitycy Noble Securities. Ich portfel wypracował 4,1-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając nieznacznie analityków Domu Maklerskiego Raiffeisen. Łącznie sześciu z ośmiu brokerów zakończyło miesiąc na plusie. Po pięciu miesiącach zmagań z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu utrzymali się analitycy DM IDMSA z rewelacyjnym 24,6-proc. dodatnim wynikiem wypracowanym od początku lutego. W minionym miesiącu broker nieznacznie powiększył swoją przewagę dzięki trzeciemu wynikowi w czerwcu. Nie zmienił się też wicelider naszego zestawienia, którym wciąż pozostaje DM BDM. Dzięki 3,8-proc. stopie zwrotu z czerwcowego portfela na trzecie miejsce awansowali analitycy DM Raiffeisen, którzy po pięciu miesiącach są 11,6 proc. do przodu. Kolejny udany miesiąc Noble Securities spowodował, że po raz pierwszy w naszej rywalizacji opuścił ostatnie miejsce. Portfel brokera jest już 9,1 proc. na plusie, choć jeszcze dwa miesiące temu był prawie 15 proc. pod kreską. Na końcu stawki znaleźli się analitycy Erste Securities, którzy maja za sobą najsłabszy miesiąc w dotychczasowej rywalizacji. Ich portfel stopniał o 4,6 proc., co zepchnęło ich z trzeciego na ostatnią pozycję z 2,8 proc. zyskiem po pięciu miesiącach. Łącznie od początku rywalizacji portfele „Parkietu" urosły o 11,6 proc., podczas gdy indeks WIG stracił w tym czasie na wartości 4,5 proc.
Hity inwestycyjne czerwca