Przed nami kolejny sezon wynikowy. Wśród spółek, które zaprezentują raporty, ciekawie zapowiadają się wyniki banków, które wskutek obniżek stóp procentowych mogą przynieść gorsze dane niż w pierwszym kwartale. Mimo to nie zabraknie wśród nich emitentów, którzy mogą pozytywnie zaskoczyć akcjonariuszy. Już w czwartek cenzurkę ujawni Bank Millennium.

Odsetki znacznie mniejsze

– Spadek stóp procentowych w I i II kwartale z pewnością odbije się na działalności odsetkowej banków – nie ma wątpliwości Tomasz Kolarz, analityk rynku finansowego z BM Banku BPH i dodaje: – Z reguły wyższa marża banków pojawia się przy wyższych stopach procentowych, teraz pojawia się więc presja, aby te marże malały.

Potwierdza to także Iza Rokicka, analityk DI BRE, która w jednym z ostatnich raportów przyznaje, że głębsze niż zakładano cięcia stóp procentowych przez RPP mogą przełożyć się na silniejszy spadek wyniku odsetkowego w 2013 roku. Jednak pomimo stabilizacji stóp na niskim poziomie w 2014 r. analityk DI BRE zakłada stopniową poprawę marży odsetkowej, średnio o 8 p.b. do 2,9 proc.

Jest to kwestia o tyle istotna, że jak zaznacza Sobiesław Kozłowski, ekspert ds. rynków akcji DM Raiffeisen, w ubiegłych latach to odsetki odpowiadały za blisko 75 proc. wyniku działalności bankowej, a obniżka oprocentowania kredytów prowadzi do tego, że banki coraz chętniej rozglądają się za innymi metodami zwiększania przychodów. W konsekwencji może to doprowadzić do zwiększenia prowizji. Na przeszkodzie stanąć może jednak silna konkurencja w sektorze.

– Głównym czynnikiem wzrostu w latach 2014–2015 mogą być przychody prowizyjne powiązane z rynkiem kapitałowym – prognozuje Iza Rokicka i wylicza: – Najbardziej skorzystają na tym Handlowy, BZ WBK oraz Millennium, a najmniej Getin Noble Bank i PKO BP.