Fundamentalne perełki na listopad

Spółki wytypowane przed miesiącem przez analityków pozwoliły sowicie zarobić. Co teraz proponują eksperci?

Publikacja: 05.11.2015 13:00

Fundamentalne perełki na listopad

Foto: Fotorzepa/Grzegorz Psujek

Kluczem do wypracowania dodatnich stóp zwrotu na trudnym rynku okazały się średnie i małe spółki. O ile akcje potentatów skupionych w WIG20 kontynuowały w październiku przecenę, o tyle segment mniejszych firm z powodzeniem odrabiał straty z fatalnych wcześniejszych miesięcy. To znalazło przełożenie na dobre wyniki portfeli stworzonych przez ekspertów w ramach naszej zabawy. Uśredniony zysk z wszystkich portfeli fundamentalnych sięgnął w ubiegłym miesiącu aż 5,1 proc. To dużo lepszy rezultat od wyniku szerokiego rynku (WIG wzrósł w październiku jedynie o0,9 proc.), ale także od portfela tworzonego dla „Parkietu" przez analityków technicznych, który podsumowaliśmy we wtorkowym wydaniu (zyskał 3,2 proc.).

Zmiany w czołówce

Najbardziej zyskowny okazał się portfel stworzony przez analityków DM BDM – udało im się wypracować aż 16,6-proc. stopę zwrotu. Wyprzedzili ekspertów Millennium DM, których portfel zarobił 4,8 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także pozostali uczestnicy rywalizacji, wszystkie portfele osiągnęły bowiem dodatnią stopę zwrotu.

Po dziesięciu miesiącach zmagań z rynkiem, dzięki rewelacyjnemu wynikowi za październik, na pozycję lidera przebojem wdarli się analitycy DM BDM. Mogą się pochwalić imponującą stopą zwrotu na poziomie 76,3 proc. Portfel wicelidera, Noble Securities, jest z kolei o 58,6 proc. grubszy niż na początku tegorocznej rywalizacji. Trzecią pozycję utrzymali specjaliści z DM PKO BP, którzy są 39,8 proc. na plusie. Uśredniony tegoroczny wynik z sześciu portfeli fundamentalnych (bierzemy pod uwagę portfele powstające od początku roku) wynosi zaś 43 proc. To rewelacyjny wynik, biorąc pod uwagę, że indeks WIG stracił w tym czasie 2,2 proc.

Hity października

Okazji do zarobku w październiku nie brakowało. Wśród firm, które znalazły się w składzie portfeli, najbardziej spektakularna zmiana dotyczyła Intersportu. Akcje dystrybutora sprzętu sportowego, które do swojego portfela wskazali specjaliści DM BDM, przyniosły w październiku aż 71,7-proc. stopę zwrotu. Spółka przeszła gruntowną restrukturyzację, której efekty ujawniają się w tegorocznych wynikach. Inwestorzy najwyraźniej liczą, że druga połowa roku będzie jeszcze bardziej udana niż pierwsza, a utwierdzają ich w tym przekonaniu pozytywne rekomendacje analityków.

Ponadprzeciętny zysk przyniosły także papiery Izo-Bloku (wskazane przez analityków DM BPS), producenta elementów z tworzyw sztucznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Ich notowania poszybowały w górę o 25 proc., odrabiając z nawiązką straty po wrześniowej przecenie. W tym przypadku inwestorzy najwyraźniej doszli do wniosku, że problemy niemieckiego Volkswagena nie będą mieć większego przełożenia na sytuację spółki, zwrócili też uwagę na jej korzystne perspektywy. Dobra koniunktura w europejskiej motoryzacji sprawia bowiem, że firma nie może narzekać na brak zleceń.

Część pomysłów inwestycyjnych okazało się chybionych. Ze spółek, na które przed miesiącem postawili typujący, zdecydowanie najsłabiej wypadł Ergis – w skali całego miesiąca akcje przemysłowej spółki przyniosły 21-proc. stratę. Bezpośrednim powodem przeceny była publikacja rozczarowujących wstępnych wyników za III kwartał.

Spółki na listopad

Poprawa w segmencie małych i średnich spółek zachęciła analityków do realizacji zysków. W rezultacie w portfelach przygotowanych na listopad brakuje wielu walorów spółek, które dały już solidnie zarobić – m.in. Elektrobudowy, Intersportu, Izo-Bloku czy Sonelu. Z łask wypadają też firmy, które mimo pokładanych nadziei nie przyniosły oczekiwanych zysków.

Jednocześnie w składach portfeli na kolejny miesiąc pojawiło się sporo nowych firm. Głównym argumentem za ich wyborem była perspektywa poprawy wyników finansowych. Ponieważ jesteśmy właśnie w trakcie sezonu publikacji wyników finansowych za III kwartał (większość spółek dopiero je przedstawi), uwagę analityków zwróciły te podmioty, które w ich ocenie będą się miały czym pochwalić. Argument ten przesądził o wyborze m.in. Amiki, Grupy Azoty, PCC Rokity, Robygu czy Vistuli. Nasi typujący wychodzą z założenia, że solidne wyniki i perspektywy ich dalszej poprawy powinny mieć pozytywny wpływ na ceny akcji. Doceniono też spółki, które rozwijają swój biznes z myślą o długofalowych efektach. Stąd zainteresowanie walorami Medicalgorithmics, który niedawno przejął spółkę w USA, czy Sygnity, które może się pochwalić rosnącym portfelem zamówień.

Wśród nowych propozycji tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów, mogą się pochwalić wciąż atrakcyjną ceną akcji, której potwierdzeniem mogą być niskie poziomy wskaźników wyceny. Jako atrakcyjnie wyceniane wskazano m.in. ABC Datę, Polnord czy Vindexus.

[email protected]

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Elektrobudowa, Intersport, Relpol | Realizacja zysków.

- Groclin | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- PA Nova | Oczekujemy dobrych wyników za III kw. Ponadto zbliża się termin otwarcia galerii w Jaworznie. Impulsem mogą być też ewentualne transakcje sprzedaży poszczególnych obiektów handlowych.

- PCC Rokita | Liczymy na pełne efekty nowej instalacji elektrolizy i mocny wynik w III kw. Dobre perspektywy na 2016 r.

- Redan | Wykorzystujemy ostatnie spadki kursu. Liczymy na upublicznienie zależnego Textil Market przed końcem 2015 r.

- ZUK Stąporków | Kurs na historycznie niskim poziomie. Zwracamy uwagę na komentarz zarządu spółki o realizacji poszczególnych kontraktów pod klucz, co powinno przynieść efekt w ostatnim kwartale 2015 i w 2016 roku.

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Colian, Eko Export, Gino Rossi, Izo-Blok, 0rbis, Puławy | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Amica, Grupa Azoty, Unibep, UniWheels | Oczekujemy poprawy wyników za III kwartał.

- Bytom, Vistula| Oczekujemy przesunięcia popytu z września na październik, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w wynikach sprzedażowych.

Z PORTFELA WYPADAJĄ

- Alumetal, Elektrobudowa, Ergis, Graal, Groclin, Mex Polska, PKO BP | Inne spółki postrzegamy jako lepsze okazje.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Medicalgorithmics | Przejęcie dystrybutora sprzętu medycznego na terenie USA zwiększy wyniki finansowe spółki.

- PGE | Rosnąca cena energii elektrycznej na 2016 r. pod koniec października powinna sprzyjać odbiciu kursu akcji.

- PKP Cargo | Spodziewane odbicie w kruszywach w 2016 r. i wzrost PKB sprzyjałyby wynikom spółki.

- Polnord | Dobra sprzedaż mieszkań raportowana przez dewelopera oraz niski wskaźnik C/WK wynoszący 0,37.

- Rainbow Tours | Dobry poziom sprzedaży w III kwartale.

- Vistula | Poprawiające się wyniki wspierane przez dobrą dynamikę miesięcznej sprzedaży i udaną restrukturyzację.

Z PORTFELA WYPADAJĄ

- Ambra, Integer | Zamykamy pozycję. - Tauron | Realizacja zlecenia stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Atlanta (8,08 zł*) | Systematycznie i dynamicznie poprawia przychody i zyski, więc możemy zaliczyć ją do spółek wzrostowych. Dodatkowo jest skrajnie nisko wyceniana.

- Relpol (6,20 zł ) | Oczekujemy poprawy zysków i marż w II półroczu. Spółce sprzyjają niskie notowania surowców.

- Sonel (11,88 zł) | Wysoka rentowność, spodziewany dalszy wzrost wyników m.in. dzięki ekspansji zagranicznej.

- Sygnity (8,88 zł) | Istotny wzrost portfela zamówień oraz oczekiwania rynku na nową strategię spółki. Firmie sprzyja dobre nastawienie do spółek z sektora informatycznego.

*poziomy cenowe zleceń stop loss

Z PORTFELA WYPADAJĄ

- Apator, Ergis, Pekabex, Pekaes, Zetkama | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

-Kęty, ZPUE | Dostrzegamy dobre perspektywy dla wybranych spółek z sektora przemysłowego, zwiększając ich liczbę w portfelu.

- Altus TFI, Eurocash, Wirtualna Polska | Atrakcyjne spółki z pozostałych sektorów.

 

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

- Elektrobudowa, Elektrotim, Emperia | Realizacja zysków.

- Stomil Sanok | Kurs może zachowywać się gorzej w reakcji na nieco słabsze wyniki za III kwartał.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- ABC Data | Atrakcyjna wycena wskaźnikowa spółki.

- Amica | Spodziewamy się solidnych wyników za III kwartał, dodatkowo w najbliższych tygodniach ma dojść do sfinalizowania dużej transakcji przejęcia przez Amikę firmy w UE, co będzie miało duże znaczenie dla wyników w 2016 r.

- Medicalgorithmics | Ciekawy pomysł inwestycyjny. Spółka jest w trakcie procesu przejęcia swojego dystrybutora w USA przy atrakcyjnych wskaźnikach wyceny. Akwizycja wpłynie na skokowy wzrost wyników.

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ

- AB, Asseco SEE, BZ WBK, Sonel | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym typom inwestycyjnym.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

- Agora | Premiery „Bonda" i „Star Wars" korzystnie wpłyną na oglądalność w kinach.

- Robyg | Spodziewane dobre wyniki plus dobre perspektywy.

- Sygnity | Duża kumulacja wygranych przetargów w ostatnim okresie dała impuls do odbicia kursu od dna.

- Vindexus | Niska wycena, dobre perspektywy.

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

Portfel zawiera nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek z WIG (pomijane są te z kursem poniżej 50 gr.). Udziały firm w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Modyfikacje składu możliwe pod koniec miesiąca. Po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić. Można ustawić zlecenia obronne, które powodują zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss). Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. Pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są za to dywidendy.

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić