Zyski z akcji jedynie dla wybranych

Brokerzy nie po raz pierwszy pokazali, że są w stanie zarabiać mimo niesprzyjającej koniunktury na rynku. W listopadzie nie wszystkim typującym specjalistom ta sztuka się udała.

Aktualizacja: 03.12.2015 19:25 Publikacja: 03.12.2015 12:00

Zyski z akcji jedynie dla wybranych

Foto: Bloomberg

Przedłużające się spadki na warszawskim parkiecie znacznie utrudniały zadanie ekspertom biorącym udział w naszej rywalizacji portfeli fundamentalnych. Większość brokerów jednak wyszła ze starcia zwycięsko.

Rynek daleko w tyle

W listopadzie stopy zwrotu z portfeli, w których skład weszły wytypowane przez nich przed miesiącem spółki, okazały się lepsze od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu stracił 4,7 proc.), ale także od portfela stworzonego dla „Parkietu" przez analityków technicznych, który podsumowaliśmy w środowym wydaniu (w zakończonym miesiącu był 2,4 proc. na minusie). Uśredniony listopadowy wynik wszystkich portfeli fundamentalnych był 1,7 na plusie. Pogłębienie spadków indeksów w minionym miesiącu sprawiło, że trzy z siedmiu portfeli znalazły się pod kreską. Najbardziej zyskowny okazał się portfel analityków Noble Securities. W ciągu zaledwie miesiąca udało im się wypracować 6,7-proc. stopę zwrotu, wyprzedzając analityków DM BPS, których portfel zwiększył wartość o 5,9 proc. Powody do zadowolenia mogą mieć także eksperci DM BDM, którzy zakończyli listopad 4,1-proc. zyskiem.

Znacznie lepiej prezentują się dokonania brokerów, licząc od początku tegorocznej rywalizacji. Po jedenastu miesiącach zmagań z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić wszyscy brokerzy. Na prowadzeniu umocnili się analitycy DM BDM. Ich portfel jest już o 83,5 proc. „grubszy" niż na początku tegorocznej rywalizacji. Nie zmienił się też wicelider, którym pozostaje Noble Securities. Broker, notując najlepszy wynik w listopadzie, pokazał, że nie składa broni, jeśli chodzi o walkę o pierwszą lokatę. W tym roku zarobił już 69,2 proc. Trzecią pozycję utrzymali eksperci DM PKO BP, którzy po jedenastu miesiącach są 39 proc. na plusie. Łącznie od początku rywalizacji fundamentalne portfele „Parkietu" mają dodatnią uśrednioną stopę zwrotu na poziomie 46,5 proc., podczas gdy WIG zniżkował w tym czasie 6,8 proc.

Hity listopada

W zakończonym miesiącu nie było łatwo o zyski – jedynie ograniczona liczba spółek z warszawskiego parkietu przyniosła dodatnie stopy zwrotu. Najbardziej zyskowną inwestycją spośród tych spółek, które przed miesiącem znalazły się w składzie listopadowych portfeli, okazały się akcje ZUK Stąporków. Kurs akcji producenta i wykonawcy instalacji kotłowych po ustanowieniu historycznego minimum nieoczekiwanie odbił w listopadzie, co trudno przypisać jakiejś konkretnej informacji ze spółki. W tym przypadku można mówić więc raczej o odreagowaniu solidnej przeceny z poprzednich miesięcy. To sprawiło, że walory w skali całego miesiąca zdrożały o ponad 20 proc.

Niewiele mniejsze zyski przyniosły akcje Mex Polska, na którego akcjach można było zarobić ponad 19 proc. Pozytywne nastawienie inwestorów do spółki ma związek z poprawiającymi się wynikami restauracyjnego biznesu, co potwierdziły opublikowane w listopadzie rezultaty III kwartału. Ponadto spółka zapewniła, że nie dostrzega zagrożenia dla całorocznej prognozy zysku, która już w tym roku została podniesiona, podtrzymując jednocześnie plan wypłaty sowitej dywidendy z zysku na 2015 r.

Trafionym pomysłem okazała się również Agora. W listopadzie walory mediowej spółki wróciły do łask inwestorów, co przełożyło się na blisko 19-proc. zwyżkę kursu. Inwestorzy docenili lepsze od oczekiwanych wyniki firmy. Spółce udało się ustabilizować wyniki z segmentu prasy i jednocześnie szybciej od rynku rosły przychody reklamowe.

Największą stratę spośród spółek, na które przed miesiącem postawili brokerzy, przyniosły papiery Getin Holdingu, których wartość w ciągu zaledwie miesiąca stopniała o ponad 18 proc. Należy to wiązać z negatywnym nastawieniem graczy do sektora bankowego, któremu mocno ciąży ryzyko polityczne. W ostatnim czasie rynek dodatkowo zmartwiła upadłość SK Banku, czego koszty poniesie cały sektor. Generalnie brokerzy trzymali się z daleka od sektorów wrażliwych na politykę. Stąd marginalna obecność spółek z indeksu WIG20.

Propozycje ma grudzień

Kontynuacja spadków na warszawskim parkiecie skłoniła ekspertów biorących udział w naszej rywalizacji do roszad w składzie portfeli. Rozczarowanie dotychczasowym zachowaniem kursu i brak perspektyw na zmianę tej sytuacji w najbliższej przyszłości były głównymi argumentami przemawiającymi za pozbyciem się walorów . W kilku przypadkach brokerzy postanowili zrealizować zyski z udanych inwestycji.

Czym tym razem kierowali się analitycy, wybierając spółki do grudniowego portfela? Niektórzy postanowili wykorzystać trwająca korektę, uzupełniając portfele o przecenione walory atrakcyjnych ich zdaniem firm (LC Corp, Marvipol, MCI Management). Część firm przekonała ich solidnymi wynikami za III kwartał. W zakończonym sezonie wynikowym wiele spółek, zwłaszcza tych o średniej i małej kapitalizacji, pozytywnie zaskoczyło inwestorów obiecującymi zapowiedziami (AB, Arctic Paper, CD Projekt, Dom Development). Brokerzy zakładają, że perspektywa dalszej poprawy rezultatów przez emitentów pozytywnie się przełoży na wycenę.

Jednocześnie eksperci nie ustają w poszukiwaniach nowych okazji na rynku. Dlatego wśród nowych propozycji przewijają się spółki, które oprócz solidnych fundamentów mogą się pochwalić atrakcyjną wyceną (Herkules, Stalprodukt, Tarczyński).

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

Każdy portfel zawiera nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 50 gr. Udziały poszczególnych spółek w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec), przy czym po każdej rewizji liczba spółek w portfelu może się zmienić (musi się jednak mieścić w przedziale od pięciu do dziesięciu). Można ustawić zlecenia obronne, które powodują automatyczne zamknięcie pozycji po spadku kursu do określonego poziomu (tzw. stop loss) dla każdej ze spółek. Firma, która wypadnie z portfela z powodu realizacji zlecenia obronnego, może do niego wrócić w wyniku miesięcznej rewizji. Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc, uwzględniając wypracowane wcześniej wyniki. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są za to dywidendy.

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ ATM Grupa, PCC Rokita | Realizacja zysków.

¶ Redan | Zmiana struktury portfela.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Arctic Paper | Doceniamy program oszczędnościowy na 2016 r. – poprawie wyników służy wyłączenie z konsolidacji Mochenwangen. Bardzo dobre wyniki za III kwartał Rottnerosa – podmiotu zależnego od Arctica.

¶ Magellan | Wzrost skali działania na rozwojowym rynku w Hiszpanii, nowe umowy handlowe w Polsce. Dodatkowo w spółce trwa przegląd opcji strategicznych.

¶ Wasko | Spółka jest na ścieżce trwałego wzrostu wyników, atrakcyjnie wyceniana, patrząc na wskaźnik EV/EBITDA, do tego podpisała wieloletnią umowę z KHW.

DM BPS

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Bytom, Unibep, UniWheels | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym spółkom.

¶ Grupa Azoty, Mex Polska | Realizacja zysków.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Briju | W dalszym ciągu jest potencjał do zwyżek, a grudzień to okres żniw w branży jubilerskiej.

¶ LC Corp | Traktujemy ostatni spadek notowań jako okazję inwestycyjną.

¶ Tarczyński | Niska wycena wskaźnikowa.

DM PKO BP

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Altus TFI, Eurocash, Wirtualna Polska | Ustępują miejsca w portfelu atrakcyjniejszym typom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Budimex, Trakcja | Pozytywnie wyróżniające się spółki z branży budowlanej.

¶ Dom Development | Nasz typ wśród deweloperów.

¶ Newag, Sanok RC | Dostrzegamy dobre perspektywy dla spółek z sektora przemysłowego.

Noble Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Qumak | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym firmom.

¶ Serinus | Realizacja zlecenia stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Inter RAO | Bardzo dobre wyniki, uniezależnienie od polityki klimatycznej UE, niskie wskaźniki rynkowe, wysoka stopa dywidendy, zarząd skupuje akcje z rynku.

¶ Izo-Blok | Spodziewane duże efekty synergii przy przejęciu konkurenta z Niemiec.

¶ MCI Management | Spółka systematycznie zwiększa NAV, ostatnia przecena jest naszym zdaniem nieuzasadniona.

¶ Serinus | Powrót do portfela.

DM Raiffeisen

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ PGE, PKP Cargo, Rainbow Tours, Vistal | Brak perspektyw na poprawę notowań w krótkim terminie.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ CD Projekt | Wysoki i rosnący kurs dolara będzie pozytywnie wpływał na wyniki spółki. Szansą na poprawę wyników jest okres świąteczny oraz wydanie dodatku do „Wiedźmina 3".

¶ Erbud | Solidna spółka zwiększająca przychody i marże.

¶ Magellan | Zmiana regulacji w zakresie odsetek za opóźnione płatności jest argumentem za poprawą perspektywy wyników.

¶ Marvipol | Dobra sprzedaż mieszkań w ostatnich miesiącach, szansa na odbicie po korekcie.

¶ Quercus | Kontynuacja siły małych i średnich spółek zwiększałaby szanse na pobicie benchmarków i wysokie success fee.

ING Securities

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Elektrobudowa, Sonel, Vistula | Przebudowa składu portfela.

¶ Sygnity | Realizacja zlecenia stop loss.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ Asseco BS (13,48 zł*) | Dynamiczny rozwój za granicą, po dobrych wynikach za III kwartał liczymy na udany IV kwartał.

¶ Herkules (3,94 zł) | Zapowiada się najlepszy rok w historii spółki, spółka zapowiada podwojenie kwoty dywidendy.

¶ Inter Cars (219 zł) | Systematyczny wzrost znaczenia rynków zagranicznych, szansa na wybicie kursu górą z formacji trójkąta.

¶ J.W. Construction (4,28 zł) | Powraca na ścieżkę wzrostu wyników, redukuje zadłużenie dzięki wysokiemu cash flow.

¶ Stalprodukt (269 zł) | Nisko wyceniana spółka. Sprzyjają jej dobre rekomendacje oraz koniunktura w sektorze.

Millennium DM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

¶ Kredyt Inkaso | Ustępuje miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

DO PORTFELA WCHODZĄ:

¶ AB | Spółka pokazała się z dobrej strony na tle konkurencji w III kwartale. Dobra dynamika wyników na rynku czeskim pozwala na osiągnięcie w tym roku zbliżonych zysków do zeszłorocznych.

* poziomy zleceń stop loss

[email protected]

 

 

 

 

 

 

 

 

Analizy rynkowe
Spółki z potencjałem do portfela na 2025 rok. Na kogo stawiają analitycy?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Analizy rynkowe
Prześwietlamy transakcje insiderów. Co widać między wierszami?
Analizy rynkowe
Co czeka WIG w 2025 roku? Co najmniej stabilizacja, ale raczej wzrosty
Analizy rynkowe
Marże giełdowych prymusów w górę
Materiał Promocyjny
Cyfrowe narzędzia to podstawa działań przedsiębiorstwa, które chce być konkurencyjne
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Rajd św. Mikołaja i bitcoina
Analizy rynkowe
S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?