Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Od początku roku WIG stracił prawie 5 proc., a WIG20 – 6,5 proc. Kiepsko radzą sobie również średnie i mniejsze spółki, ale to właśnie wśród nich jest najwięcej ciekawych okazji inwestycyjnych, a po piątkowej potężnej przecenie, która w poniedziałek jeszcze się pogłębiła, przestrzeń do wzrostu jest coraz wyższa. Przyjrzeliśmy się rekomendacjom, które trafiły na rynek w tym miesiącu. Około 81 proc. z blisko 50 raportów ma charakter pozytywny, czyli zaleca zakup, akumulowanie, przeważanie lub trzymanie akcji. To spory odsetek, ale warto też zauważyć, że w styczniu był on jeszcze wyższy, tymczasem wydarzenia na globalnych rynkach skutecznie uniemożliwiły indeksom wzrost. Ponadto struktura rekomendacji jest mniej optymistyczna niż na początku roku. Odsetek wskazań negatywnych wzrósł o 4 pkt proc. do 16 proc., a rekomendacji „prawdziwie" pozytywnych – czyli po wykluczeniu tych brzmiących „trzymaj" – spadł o 3 pkt proc. do 58 proc. Te statystyki mogą się jeszcze pogorszyć, bo Brexit nie pozostanie bez wpływu na otoczenie, w którym działają spółki. Można się spodziewać, że część analityków będzie aktualizować swoje rekomendacje, zmieniając ceny docelowe. Są one z reguły wydawane z 12-miesięcznym horyzontem inwestycyjnym, a dotychczasowe Brexitu nie uwzględniają.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.