Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zygmunt Solorz-Żak, akcjonariusz m.in. Cyfrowego Polsatu i ZE PAK. Giełdowy portfel tego inwestora przy obecnych cenach akcji ma wartość ponad 9,5 mld zł, czyli jest o 19 proc. większy niż na początku roku. To przede wszystkim zasługa Cyfrowego Polsatu, który najwięcej w tym portfelu waży i którego notowania w ostatnich miesiącach systematycznie idą w górę. Warto przy tym odnotować, że biznesmen nie boi się przetasowań swoich aktywów. Niedawno Cyfrowy Polsat przejął giełdowego Midasa.
Od początku roku WIG wzrósł o około 3 proc., natomiast indeks największych spółek jest ponad 5-proc. pod kreską. Sprawdziliśmy, jak przy takim rynku radzą sobie znani inwestorzy. Wnioski? Wartość portfeli dziesięciu największych graczy wzrosła w sumie o 5,7 proc., do ponad 27 mld zł. Ten wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby z giełdy nie zniknęło Rovese, co mocno uszczupliło (giełdowy) portfel Michała Sołowowa, ponieważ na parkiecie została mu już tylko jedna spółka – chemiczny Synthos.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.