Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Indeks MSCI Emerging Markets od początku roku spadł już o ponad 17 proc. (od szczytu ze stycznia o 25 proc.) i jest najniżej od wiosny 2017 r. Nie sprzyjają mu takie czynniki jak umocnienie dolara i podwyżka stóp procentowych w USA, wojny handlowe i duże problemy niektórych krajów z tej grupy, takich jak Argentyna i Turcja. Jednak zdaniem niektórych strategów rozbieżności w wycenie rynków rozwijających się i rozwiniętych są na tyle duże, że może zbliżać się odbicie tych pierwszych. Wyceny spadły na tyle, że dyskonto spółek z rynków rozwijających się wobec tych z USA jest bliskie największego od 2002 r. Dodatkowo dużą słabością wykazały się waluty i obligacje niektórych krajów z tego koszyka. – Wyceny są niskie, więc wielu inwestorów jest gotowych do ruszenia na zakupy – uważa Sonja Gibs z Instytutu Finansów Międzynarodowych w Waszyngtonie. Wskazuje, że rynki rozwijające się powinny w ujęciu dolarowym przynieść relatywnie lepsze stopy zwrotu niż rozwinięte. Isabelle Mateos y Lago z BlackRock wskazuje, że trzeba być selektywnym i preferować te kraje wschodzące, które są mniej narażone na droższego dolara i wojny handlowe. Gene Frieda z PIMCO uważa, że wycena rynków wschodzących jest atrakcyjna, bo inwestorzy wyceniają bardziej negatywny scenariusz i większe negatywne skutki wojny handlowej, co wcale może się nie zrealizować, bo Trump może nagle zmienić swoją politykę. Optymistą jest Mark Mobius, specjalista od rynków wschodzących. Uważa, że rynki wschodzące są bliskie dna. – Indeks może jeszcze trochę spaść, ale jest dużo okazji. Trzeba podchodzić bardzo selektywnie do akcji, a nie kupować całego indeksu – mówił w wywiadzie dla Bloomberga. mr
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.