Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
We wtorek WIG20 walczył o utrzymanie się powyżej średniej z 200 sesji, która przebiega przy 2250 pkt. Po południu dzienna świeca była klasyczną świecą doji, co potwierdzało równoważenie sił popytu i podaży. Niewiele niżej, bo na 2200 pkt, znajduje się dolna banda wspomnianego kanału, więc powoli potencjał krótkoterminowej fali spadkowej się wyczerpuje. Oscylator RSI(14) spadł do 50 pkt, a więc jest w strefie neutralnej, pokazując lokalne schłodzenie nastrojów i gotowość do wyprowadzenia kontry. Takiemu scenariuszowi sprzyja sezonowość, a więc fakt, że grudzień należy do statystycznie najlepszych okresów w roku. Jeśli wszystko ułoży się po myśli byków, to powinno dojść do odbicia i zwyżki ponad ostatnie maksimum lokalne, czyli 2355 pkt. Jeśli jednak 2200 pkt pęknie, to szanse na rajd św. Mikołaja znacznie spadną, a na horyzoncie pojawi się 2150 pkt i październikowy dołek. Za takim scenariuszem przemawia kilka technicznych argumentów. MACD, który zakręcił w dół i wygenerował sygnał sprzedaży. Ponadto linia -DI wskaźnika ruchu kierunkowego wzrosła powyżej +DI, pokazując rosnącą siłę podaży. Podsumowując – WIG20 jest w kluczowym położeniu przy 2200 pkt i od zachowania indeksu w najbliższych dniach może zależeć los rajdu św. Mikołaja. PZ
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.