Powyższy wykres przedstawia stopy zwrotu (w proc.) dla inwestycji o horyzoncie 5-lat i 2-lata rozpoczętych w danym kwartale w WIG, USD, mieszkanie (rynek wtórny, bez kosztów utrzymania i kosztów transakcyjnych) oraz lokaty bankowe.
Na początku może to się wydać dość skomplikowane, dlatego przeanalizujmy dokładnie, o co chodzi w przypadku inwestycji mieszkaniowych. Wyobraźmy sobie inwestora, który dokonuje 5-letniej inwestycji w mieszkania na rynku wtórnym – np. kupuje w IV kwartale 2006 r. i po 5 latach je sprzedaje z zyskiem, którego roczna średnia z okresu 5 lat wyniosła 11 proc.
– W przypadku mieszkań dotyczy to kupna i sprzedaży na rynku wtórnym, bez kosztów transakcyjnych, w przypadku inwestycji 2-letniej w mieszkanie podana została stopa zwrotu przed podatkiem PIT (dla inwestycji 2-letniej w mieszkanie wartości stóp zwrotu dotyczą w praktyce niezrealizowanych średnich zysków rocznych na inwestycji w okresie 2-letnim, a więc nie są bezpośrednio porównywalne z inwestycją 5-letnią, ale pokazują potencjalny zysk/stratę w krótkim okresie). Dla rynku mieszkaniowego stopy zwrotu mają charakter referencyjny, bo ceny mieszkań silnie zależą od charakterystyk nieruchomości (lokalizacja, powierzchnia, standard wykończenia itd.) – tłumaczy Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.
W przypadku WIG, dolara amerykańskiego i lokat sytuacja jest już mniej złożona. Poniżej przedstawiamy kluczowe wnioski ekonomisty z analizy przedstawionych wykresów: