#WykresDnia: Mieszkania, WIG czy dolar? Co się bardziej opłaca?

Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska, przygotował bardzo interesujący wykres pokazujący roczne stopy zwrotu dla inwestycji 2- i 5-letnich dla różnych aktywów.

Publikacja: 18.02.2019 10:45

#WykresDnia: Mieszkania, WIG czy dolar? Co się bardziej opłaca?

Foto: Fotolia

parkiet.com

Powyższy wykres przedstawia stopy zwrotu (w proc.) dla inwestycji o horyzoncie 5-lat i 2-lata rozpoczętych w danym kwartale w WIG, USD, mieszkanie (rynek wtórny, bez kosztów utrzymania i kosztów transakcyjnych) oraz lokaty bankowe.

Na początku może to się wydać dość skomplikowane, dlatego przeanalizujmy dokładnie, o co chodzi w przypadku inwestycji mieszkaniowych. Wyobraźmy sobie inwestora, który dokonuje 5-letniej inwestycji w mieszkania na rynku wtórnym – np. kupuje w IV kwartale 2006 r. i po 5 latach je sprzedaje z zyskiem, którego roczna średnia z okresu 5 lat wyniosła 11 proc.

– W przypadku mieszkań dotyczy to kupna i sprzedaży na rynku wtórnym, bez kosztów transakcyjnych, w przypadku inwestycji 2-letniej w mieszkanie podana została stopa zwrotu przed podatkiem PIT (dla inwestycji 2-letniej w mieszkanie wartości stóp zwrotu dotyczą w praktyce niezrealizowanych średnich zysków rocznych na inwestycji w okresie 2-letnim, a więc nie są bezpośrednio porównywalne z inwestycją 5-letnią, ale pokazują potencjalny zysk/stratę w krótkim okresie). Dla rynku mieszkaniowego stopy zwrotu mają charakter referencyjny, bo ceny mieszkań silnie zależą od charakterystyk nieruchomości (lokalizacja, powierzchnia, standard wykończenia itd.) – tłumaczy Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.

W przypadku WIG, dolara amerykańskiego i lokat sytuacja jest już mniej złożona. Poniżej przedstawiamy kluczowe wnioski ekonomisty z analizy przedstawionych wykresów:

• Wydłużenie horyzontu inwestycyjnego zmniejsza zmienność stopy zwrotu dla każdego z analizowanych aktywów.

• Długi horyzont nie gwarantuje dodatnich stóp zwrotu – właściwy moment zakupu ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia dodatnich stóp zwrotu.

• Przy średnim horyzoncie inwestycyjnym (2 lata) widać wyraźną negatywną korelację ze stopami zwrotu z WIG oraz z waluty (USD).

• Negatywna korelacja pomiędzy stopami zwrotu na walucie i rynku akcji o mniejszej sile występuje również w długim horyzoncie (5 lat).

• Stopa zwrotu na lokatach bankowych jest zbliżona do linii trendu dla stóp zwrotu na WIG oraz USD.

• Rynek mieszkaniowy ma oddzielny cykl i osiąganie dodatnich stóp zwrotu wymaga dłuższego horyzontu inwestycyjnego niż 5 lat, na tym rynku mogą występować długie okresy ujemnych stóp zwrotu.

Analizy rynkowe
Rynek byka w Szanghaju, ostra wyprzedaż w Tokio
Analizy rynkowe
Fundusze chińskich akcji gwiazdą września
Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Indeksy Wall Street w chmurach
Analizy rynkowe
Obniżek stóp procentowych na świecie najwięcej od 2020 roku
Analizy rynkowe
Kiedy złoto będzie po 3000 dolarów za uncję?
Analizy rynkowe
Faworyci inwestorów kontynuują marsz ku nowym szczytom