Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Początek roku był dla Ergu udany. W tym czasie grupa zwiększyła przychody o ok. 2 proc. przy jednoczesnej mocnej zwyżce zysków. Inwestorzy zapewne oczekują dalszej poprawy wyników, bo w ostatnich tygodniach kurs akcji Ergu był wyjątkowo wysoki. Zarząd już zapowiedział, że w najbliższych latach grupa chce się skoncentrować na poprawie pozycji rynkowej w Polsce, zwłaszcza w tych obszarach działalności, które zapewniają dobre marże. Zamierza też rozszerzać ofertę o innowacyjne i specjalistyczne produkty. TRF
Z ostatnich danych wynika, że Korporacja KGL zanotowała w I kwartale spadek skonsolidowanych przychodów o 4,3 proc., a czystego zarobku o 43,9 proc. Sytuacja w każdym z dwóch podstawowych biznesów była jednak odmienna. O ile przychody z produkcji opakowań rosły, o tyle wyraźnie spadła wartość handlu granulatami. Pogorszenie wyników w drugim z tych biznesów to konsekwencja niskich cen ropy i produktów ropopochodnych. Istotny wpływ na wielkość przychodów miał również wybuch epidemii koronawirusa. TRF
W ostatnich miesiącach o wynikach grupy PKN Orlen zdecydowały: zysk z okazyjnego nabycia Energi i odwrócenie odpisów aktualizujących wartość zapasów. Bez tych zdarzeń jednorazowych kondycja koncernu wygląda już znacznie gorzej. Grupie nie pomagały zniżki wolumenów sprzedaży i niższe niż rok temu notowania produktów rafineryjnych i petrochemicznych będące następstwem spadku cen ropy. Płocki koncern największe spadki zysków zanotował w biznesie petrochemicznym, w ramach którego produkuje też tworzywa sztuczne. TRF
Początek roku przyniósł Grupie Azoty 7,8-proc. spadek skonsolidowanych przychodów i 39,3-proc. zniżkę czystego zarobku. Do pogorszenia się kondycji koncernu przyczynił się m.in. biznes tworzyw sztucznych. W tym segmencie zanotowano spadek cen głównych produktów przy utrzymaniu wolumenów sprzedaży na stabilnym poziomie. Co bardziej niepokojące, firma nie dostrzega symptomów ożywienia popytu branży motoryzacyjnej, jednego z głównych odbiorców produkowanych przez nią tworzyw sztucznych. TRF
Niedawno Rada Europejska UE ustaliła wspólne stanowisko w sprawie opodatkowania opakowań z plastiku niepoddanych recyklingowi. Według Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych, jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, mogą spowodować wzrost cen opakowań w Polsce od 30 do 100 proc. Co więcej proponowane rozwiązania dyskryminują kraje o niższym poziomie recyklingu, gdyż pieniądze z nowej daniny, zamiast być przeznaczone na działania proekologiczne w tych państwach, mają zasilić budżet centralny UE. Ponadto nowa danina dyskryminuje opakowania z plastiku względem innych opakowań i to bez dogłębnej analizy, jakie to może mieć konsekwencje dla gospodarki i środowiska.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.