Spółki nie leją wody bez powodu

Zmiany klimatyczne i środowiskowe zmuszają firmy do racjonalnego gospodarowania wodą. Mimo że wiele już w tym zakresie zrobiły, to ciągle mają jeszcze istotne problemy wymagające rozwiązania.

Publikacja: 21.10.2020 05:00

Pobór szczególnie dużych ilości wody widać w firmach energetycznych. Bez niej nie mogłyby działać zwłaszcza hydroelektrownie. Co więcej, od kilku lat niski stan polskich rzek wywiera coraz bardzie negatywny wpływ na realizowaną przez nie produkcję. Woda jest również niezbędna do wytwarzania prądu i ciepła w obiektach opalanych surowcami kopalnianymi. Cześć z firm, aby zapewnić sobie odpowiednie jej ilości, buduje na rzekach progi (jazy) spiętrzające poziom wody. Zmiany hydrologiczne wpływają też na działalność giełdowych firm z branż: chemicznej, rafineryjnej, hutniczej i wydobywczej. Ograniczony dostęp do wody powoduje, że coraz większego znaczenia nabierają inwestycje związane ze stosowaniem w firmach idei gospodarki obiegu zamkniętego. TRF

Foto: GG Parkiet

W ubiegłym roku dobry stan wód stwierdzono tylko w 0,5 proc. badanych rzek w Polsce – wynika z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jakość aż 92 proc. z nich była zła. To m.in. konsekwencja przekroczenia norm w zakresie rtęci i pestycydów. W pozostałych rzekach nie udało się przeprowadzić badań, gdyż te... wyschły. To z kolei w sposób namacalny obrazuje kolejny problem naszego kraju, jakim jest postępująca susza.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?