To tylko korekta trendu wzrostowego?

Słabość GPW w listopadzie może powoli dobiegać końca.

Publikacja: 24.11.2021 05:00

To tylko korekta trendu wzrostowego?

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Wtorkowa sesja była dopiero drugą spośród ostatnich 11, która zamknęła się na plusie. WIG zyskał 0,3 proc., a WIG20 – 0,6 proc. Jednak indeks szerokiego rynku, licząc od historycznego szczytu ustanowionego 5 listopada, stracił już ponad 7 proc. Jest to o tyle niepokojące, że w tym czasie rynki rozwinięte zyskiwały.

Eksperci wskazują na kilka przyczyn ostatnich spadków: odwrót kapitału od rynków wschodzących (u nas objawiający się przeceną obligacji skarbowych i złotego), obawy o sytuację geopolityczną, złą komunikację RPP z rynkiem i rozwój pandemii, realizację zysków z akcji banków czy wreszcie powrót notowań WIG do większej korelacji z indeksami rozwiniętymi, od których – co bardzo rzadkie – w poprzednich miesiącach nasze wskaźniki wypadały lepiej. Źródeł korekty analitycy dopatrują się także w sporych ofertach publicznych. Aby wziąć w nich udział, niektórzy inwestorzy muszą spieniężyć część posiadanych akcji. Na to mogą nakładać się odpływy z niektórych funduszy inwestujących w akcje.

Foto: GG Parkiet

Jednak eksperci BM BNP Paribas Banku Polska oceniają, że skala przeceny WIG-u w ostatnich dniach nie jest uzasadniona wynikami spółek. – Potencjał wzrostu na GPW nie został wyczerpany. Fundamenty wskazują raczej, że obecne wyceny są okazją do zakupów. Jeśli jednak trendy na rynkach bazowych odwrócą się z uwagi na politykę Fedu, trudno będzie oczekiwać znaczącego wzrostu WIG-u – mówi Kamil Hajdamowicz, zarządzający w Vienna Life.

Zdaniem Dariusza Świniarskiego, zarządzającego w Skarbcu TFI, przecena na GPW to korekta w trendzie wzrostowym. – Wyzwania, które przyniosła pandemia, stały się katalizatorem pozytywnych zmian i spowodowały, że spółki uzbrajają swój biznes w nowoczesne narzędzia, podnoszące efektywność, budując wartość dla akcjonariuszy – dodaje.

Na ryzyko zwraca uwagę Seweryn Masalski, zarządzający w MM Prime TFI. – Ewentualne przyspieszenie przez Fed zacieśniania polityki pieniężnej raczej negatywnie przełoży się na polski rynek – mówi.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?