Wierzytelności

Windykatorzy nadszarpnęli zaufanie rynku

Wyceny akcji firm odzyskujących długi są dalekie od rekordowych. Czy jest to szansa na tanie zakupy?
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Hossa windykatorów, przynajmniej na razie, skończyła się. Czołowe spółki co prawda nadal notują rekordowe poziomy spłat od dłużników, ale na inwestorach nie robi to już wrażenia. Wyceny akcji windykatorów są dalekie od rekordowych, bo i na horyzoncie pojawiło się kilka znaków zapytania. Czy moda na akcje spółek odzyskujących długi minęła bezpowrotnie?

Mocne przeceny

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda bardzo dobrze. Spłaty od dłużników w 2017 r. w takich firmach jak Kruk, GetBack czy też Best były o kilkadziesiąt procent większe niż w 2016 r. Informacje te dla akcjonariuszy firmy windykacyjnych mogą brzmieć jak ponury żart. Akcje Kruka od szczytu z przełomu lipca i sierpnia ubiegłego roku straciły ponad 30 proc. Podobnie jest w przypadku firmy GetBack, gdzie cena akcji również jest o ponad 30 proc. mniejsza od tej ze szczytu hossy windykatorów i obecnie bliżej jej do wyceny z ubiegłorocznego IPO (wynosiła 18,5 zł). Z przeceną, chociaż już wyraźnie mniejszą, w ostatnim czasie boryka się także Best, aczkolwiek akurat w przypadku tej firmy dużą rolę odgrywa też niewielka płynność notowanych walorów.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.