Transport

Stalexport: Większe przychody, niższe zysk

Spółka zarządzająca płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice–Kraków zanotowała wzrost wpływów z poboru opłat.

Według wstępnych danych w 2019 r. Grupa Stalexport Autostrady wypracowała 80,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 186,3 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Zysk operacyjny spadł w minionym roku do 129,2 mln zł z 245,4 mln zł. Skonsolidowane przychody wyniosły 351,5 mln zł i były o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem.

Poprawie przychodów sprzyjał większy ruch na drogach. Jak podała spółka, średni ruch dobowy na zarządzanym odcinku autostrady w minionym roku był o 0,6 proc. większy niż w 2018 roku. Przychody z poboru opłat za przejazd autostradą wyniosły 347,4 mln zł, o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Z danych spółki wynika, że średni dobowy ruch samochodów osobowych zwiększył się w ubiegłym roku do 38,3 tys. pojazdów z 38 tys. rok wcześniej. W przypadku samochodów ciężarowych średni dobowy ruch wyniósł 7,2 tys. i był na zbliżonym poziomie.

Publikacja raportu rocznego za 2019 rok zaplanowana jest na 29 lutego 2020 roku.
W trakcie czwartkowych notowań za akcje Stalexportu płacono około 3,06 zł, co oznacza zwyżkę o ponad 1,8 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.

Działalność Stalexport Autostrady i podmiotów wchodzących w skład jej grupy kapitałowej koncentruje się przede wszystkim na działalności autostradowej. Obejmuje ona eksploatację i utrzymanie odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.