Technologie

Iliad sprzedaje wieże Playa

Francuska grupa chce zbyć 60 proc. wież telekomunikacyjnych Play Communications na rzecz Cellnex. Kwota transakcji to 804 mln euro.
Foto: Bloomberg

Informację o tym, że Cellnex kupuje 60 proc. infrastruktury pasywnej Play za 804 mln euro Trigon DM w porannym biuletynie ocenił pozytywnie.

Według spółki Iliad strategiczne interesy partnerstwa są dwojakie. Po pierwsze, wzmocnią potencjał inwestycyjny Playa, który wchodzi w nowy cykl rozwoju biznesowego, poprzez wdrażanie i zakup częstotliwości 5G, zagęszczanie sieci komórkowej, aby towarzyszyć wzrostowi jej wykorzystania oraz planowane wejście na rynek stacjonarny. Po drugie, partnerstwo pozwoli Playowi zachować pełną kontrolę nad swoją siecią. W konsekwencji spełnia to dwa następujące cele: zapewnienie, że Play zachowa niezależność w zarządzaniu aktywnymi komponentami swoich sieci oraz zwiększenie współdzielenia pasywnej infrastruktury między operatorami telekomunikacyjnymi w czasie, gdy trzeba znaleźć równowagę między zagęszczaniem infrastruktury i kontrolą wpływu sieci na środowisko.

Iliad jest w trakcie przejmowania Playa. We wrześniu spółka zależna Iliadu ogłosiła wezwanie. Zapisy ruszyły 19 października i potrwają do 17 listopada. Francuzi oferują 39 zł za akcję. Po początkowym wzroście, będącym reakcją na ogłoszenie wezwania, kurs ustabilizował się w okolicy oferty przejmujących. W piątek przed południem za akcję Playa na GPW trzeba zapłacić 38,7 zł po symbolicznym 0,1-proc. spadku względem wczorajszego zamknięcia.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.