Technologie

Emerytalna grupa APG inwestorem w światłowodach Orange Polska

Prawie 1,4 mld zł dostanie Orange Polska za swój 50-proc. pakiet udziałów w spółce Światłowód Inwestycje od APG Group. Transakcja, która ma zostać sfinalizowana do końca sierpnia, pozwoli odciążyć bilans giełdowego telekomu i kontynuować inwestycje w szybki internet.
Foto: Bloomberg

Po ubiegłotygodniowych wzrostach kurs akcji Orange Polska zyskuje w poniedziałek na warszawskiej giełdzie i przekracza 7 zł za walor. To efekt informacji, że telekom wybrał inwestora dla spółki Światłowód Inwestycje i za swoje 50 proc. udziałów w tym podmiocie dostanie w dwóch ratach prawie 1,4 mld zł. Analitycy giełdowi na razie nie są pewni jeszcze jak rozumieć ogłoszoną rano transakcję. Czekają na więcej informacji, które zarząd Orange Polska ma przekazać po południu.

Zgodnie z tym co pisaliśmy inwestorem, który wspomóc ma budowę sieci światłowodowych w Polsce jest fundusz emerytalny. Jak dziś ujawniono, chodzi o APG Group, prywatną grupę inwestycyjną, prowadzącą fundusze emerytalne dla około 30 tys. firm i 4,7 mln uczestników funduszy w Holandii.

W IV kwartale 2020 r. fundusze grupy zarządzały aktywami emerytalnymi o wartości 575 mld euro. Ma biura w Amsterdamie, Heerlen, Brukseli, Nowym Yorku Hong Kongu, Szanghaju i Pekinie. W infrastrukturę (także telekomunikacyjną) inwestuje od 2004 r.

Orange Polska i APG tworzą joint venture, w którym będą mieć po 50 proc. udziałów. Jak podał telekom zostało ono wycenione na 2,748 mld zł (bez gotówki i długu).

JV powstaje „w celu budowy sieci światłowodowej do 1,7 mln gospodarstw domowych", „głównie na obszarach o małej lub średniej konkurencji". Inwestycje joint venture szacowane są na 3 mld zł i mają być realizowane głównie z własnego długu spółki, nie gwarantowanego przez Orange Polska.

Działalność joint venture polegać ma na budowie infrastruktury światłowodowej oraz oferowaniu hurtowych usług dostępu do niej.

Orange Polska ma być „ważnym klientem i dostawcą dla Światłowód Inwestycje", ale – jak wynika z komunikatu – nie jedynym. Telekom ma świadczyć usługi zarządzania budową i utrzymania sieci oraz dzierżawić na rzecz joint venture elementy sieci sieciowych oraz zapewniać inne usługi wsparcia. Po stronie telekomu jest „zagwarantowanie wybudowania sieci w ramach ustalonego budżetu".

Umowa sprzedaży 50 proc. udziałów na rzecz APG została zawarta w niedzielę, 11 kwietnia, a jej zamknięcie ma nastąpić do końca sierpnia.

Orange Polska sprzeda 50 proc. udziałów w Światłowód Inwestycje za 1,37 mld zł, z czego 887 mln zł będzie płatne w momencie zamknięcia transakcji (z uwzględnieniem typowych rozliczeń), zaś pozostałe 487 mln zł będzie rozliczane w latach 2022-2026, i będzie warunkowane realizacją uzgodnionego harmonogramu budowy sieci - podano.

Początkowo będzie wymagać ze strony Orange Polska wkładu. Jak napisano, „transakcja przewiduje, że w latach 2023-2026 każdy z partnerów, wniesie do spółki po około 300 mln zł kapitału".

„Zgodnie ze strategicznym celem Orange Polska, jakim jest podtrzymanie wysokiej dynamiki komercyjnej poprzez dalszą koncentrację na łączach światłowodowych i konwergencji, to przełomowe partnerstwo zapewni elastyczność w dalszej budowie sieci światłowodowej, zwłaszcza na obszarach pozbawionych szybkiego Internetu, a jednocześnie umożliwi natychmiastowe obniżenie poziomu dźwigni finansowej. Przychody ze sprzedaży znacząco wzmocnią bilans Orange Polska i będą istotnym elementem nowej strategii, która zostanie ogłoszona w 2 kw. 2021 roku" – tłumaczy Orange Polska w komunikacie giełdowym.

„W opinii Orange Polska, dalsza rozbudowa sieci światłowodowej na obszarach o małej lub średniej konkurencji w modelu otwartym stworzy najlepsze warunki dla szybkiego pozyskania klientów, umożliwiając Orange Polska monetyzację inwestycji w sieć światłowodową poprzez działalność detaliczną i hurtową. Dysponując łączami obejmującymi 2,4 mln gospodarstw domowych, Światłowód Inwestycje stanie się wiodącym niezależnym operatorem hurtowym otwartej sieci światłowodowej w Polsce" - dodano.

Julien Ducarroz, prezes Orange Polska ocenił warunki transakcji jako atrakcyjne. - Atrakcyjne warunki transakcji ukazują wartość aktywów infrastrukturalnych Orange Polska, co dowodzi, jak wielką wartość dla akcjonariuszy wypracowaliśmy w ramach zapoczątkowanej przed sześciu laty ambitnej strategii budowy sieci światłowodowej. Łącza światłowodowe są kluczowym elementem naszej strategii komercyjnej i jestem przekonany, że ta sieć zapewni nam przewagę konkurencyjną na dziesięciolecia, a jednocześnie przyczyni się do rozwoju infrastruktury cyfrowej i ograniczenia wykluczenia cyfrowego w Polsce – stwierdził w komunikacie giełdowym.

- Opracowaliśmy i wdrożyliśmy nowy projekt, o charakterze startupu, który będzie korzystał z dużego popytu rynkowego oraz z unikalnego doświadczenia i ekspertyzy Orange Polska w zakresie budowy sieci światłowodowej. Korzyści z tego przedsięwzięcia odniosą zarówno klienci, jak i operatorzy oraz cały rynek telekomunikacyjny w Polsce – uważa Maciej Nowohoński, który był odpowiedzialny w zarządzie Orange Polska za tę transakcję.

Podpisana w niedzielę umowa ma charakter warunkowy. Wymaga zgody właściwych organów do spraw konkurencji, a także wniesienia przez Orange polska aktywów światłowodowych po potwierdzeniu przez właściwe organy kwalifikacji prawnej tej transakcji.

Orange Polska utajnił informację o negocjacjach 15 marca.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.