Technologie

Stacjonarne telefony falą z Orange do Tide

429,3 tys. numerów komórkowych oraz 246,5 tys. numerów stacjonarnych przeniesiono od operatora do operatora w pierwszym kwartale 2019 roku – wynika z raportów Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Foto: Adobestock

O ile w przypadku telefonii mobilnej oznacza to spadek rok do roku o 18,3 proc., to w telefonii stacjonarnej niemal podwojenie skali (wzrost o 90 proc.). Najwyższy bilans przenosin numerów komórkowych w I kwartale br. należy do spółki Premium Mobile, wirtualnego operatora działającego na sieci Polkomtela, który jest właścicielem dwóch marek, w tym a2Mobile. Premium Mobile pozyskał na czysto w kwartale 17,6 tys. numerów mobilnych.

Potwierdziła się też informacja, że drugie miejsce należy do Polkomtelu, operatora sieci Plus. Jego oficjalny wynik to 8,34 tys. pozyskanych na czysto numerów mobilnych. Telekom należący do grupy Cyfrowy Polsat oddał 82,3 tys. numerów, a pozyskał 90,6 tys.

Trzecie miejsce zajmuje satelitarna platforma NC+, MVNO na sieci P4 – z wynikiem 3,3 tys. numerów komórkowych.

Bilans Virgin Mobile był jeszcze na niewielkim minusie (strata to 130 numerów).

Najsłabsze wyniki odnotowali P4 (Play) z 20,4 tys. numerów na minusie, Orange Polska ze stratą 14,1 tys. oraz T-Mobile Polska ze stratą 6,56 tys. numerów komórkowych.

W segmencie telefonii stacjonarnej na rekordowy wynik złożył się przede wszystkim ujemny rezultat Orange, który „oddał" na czysto ponad 152 tys. numerów. Dla porównania rok temu miał bilans dodatni (4,6 tys. numerów).

Jak się okazuje, z gros numerów przeniesionych z Orange, korzystała jedna firma, świadcząca dzięki nim usługi klientom biznesowym – Call Center Tools (z NewConnect). Jej biznes przejęła firma z Piaseczna – Tide Software, dostawca systemów dla tzw. contact centers, czyli infolinii korzystających z narzędzi takich jak SMS, MMS, videochat, e-mail. W konsekwencji tej transakcji w I kwartale tego roku Tide Software przejęło 141 tys. numerów stacjonarnych, należących do numeracji Orange. Jak nam wyjaśnia telekom, to nie oznacza utraty 141 tys. klientów.

Edyta Szyszło, rzeczniczka Tide Software, mówi, że przejęty biznes obejmował kontrakty z kilkudziesięcioma klientami z branży finansowej. – Wszystkie numery są aktywne i są wykorzystywane przez klientów biznesowych – mówi Szyszło. Dodaje, że Tide w br. ma w planach przeniesienia numerów komórkowych. ziu

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.