Technologie

Synektik zakończył I fazę badań

II faza badań nad innowacyjnym radioznacznikiem do diagnostyki perfuzji mięśnia sercowego rozpocznie się w I połowie 2017 r. Ile potrwa?

Synektik zakończył I fazę badań klinicznych innowacyjnego w skali światowej radioznacznika do diagnostyki perfuzji mięśnia sercowego znajdującego zastosowanie w przypadku choroby wieńcowej. Podstawowym celem I fazy badań klinicznych było określenie bezpieczeństwa i tolerancji kardioznacznika na grupie zdrowych pacjentów. Zdaniem zarządu II faza badań rozpocznie się w I połowie 2017 r. Ma być zakończona w I kwartale 2018 r.

- Otrzymane wyniki są zgodne z celami wyznaczonymi dla badania I fazy. W ostatnim czasie prowadziliśmy intensywne prace, których celem było przygotowanie się do sprawnego rozpoczęcia II fazy badań. Wkrótce poinformujemy o szczegółach – zapowiada Dariusz Korecki, wiceprezes Synektika.

Spółka pozyskała na rozwój projektu ponad 21 mln zł grantów, w tym prawie 16 mln zł 100-proc. bezzwrotnej dotacji z prestiżowego programu Horyzont 2020. Firma posiada tym samym zabezpieczone pełne finansowanie niezbędne do przeprowadzenia II fazy badań.

Opisywana metoda umożliwia pomiar ilościowego przepływu krwi przez mięsień sercowy, co pozwala przeprowadzić analizę stanu zdrowia po przebytym zawale mięśnia sercowego i w chorobach niedokrwiennych serca oraz ocenić stopień zaawansowania choroby wieńcowej.

- Nasz projekt jest innowacyjny w skali światowej. Jednocześnie znajduje zastosowanie w diagnostyce wyjątkowo popularnych na całym świecie schorzeń, a więc stanowi odpowiedź na realne zapotrzebowanie medyczne – wyjaśnia Korecki.

Strategicznym rynkiem w przypadku kardioznacznika będą dla Synektik Stany Zjednoczone. W 2015 r. firma uzyskała na terenie USA patent, który będzie obowiązywał do końca 2031 r.

W południe akcje Synektika drożały o 1,3 proc., do 18,24 zł.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.