Technologie

Comarch. Zarząd: w ZUS zgodnie z planem

Od kwietniowego lokalnego minimum kurs Comarchu zyskał niemal jedną czwartą. W czwartek oscylował w okolicach 164 zł.
Foto: materiały prasowe

Branża wkroczyła w gorący okres, bo w IT na ostatnie miesiące roku przypada zdecydowanie najwięcej zleceń. Zdaniem analityków również sam III kwartał był dla krakowskiej spółki udany. Raport za ten okres opublikuje ona 16 listopada. W wynikach powinny być widoczne pozytywne efekty kontraktu na dostawę i wdrożenie systemu cyfrowej rejestracji przebiegu rozpraw sądowych. Jego realizacja zakończyła się w sierpniu, a następnie przez cztery lata spółka będzie oferowała wsparcie techniczne.

W ostatnich miesiącach o Comarchu głośno było przede wszystkim z uwagi na przejęcie przez niego kontraktu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS od Asseco Poland. Przejęcie wszystkich usług ma nastąpić do marca przyszłego roku.

– Prace są realizowane zgodnie z harmonogramem i zapisami umowy. Trwa monitorowanie, omawianie i rozwiązywanie zagadnień projektowych – mówi wiceprezes Comarchu Paweł Prokop zapytany, czy prace idą zgodnie z planem.

KSI to największy system informatyczny w kraju. Działa od ponad 20 lat. Jego autorem jest Asseco Poland. ZUS w tym kwartale ma ogłosić zamówienie na budowę nowej wersji KSI. Odbędzie się to w ramach umowy ramowej na modyfikację i rozbudowę systemu. Zapytanie ofertowe miało zostać przesłane do dwóch firm: Comarchu oraz Asseco Poland.

Analitycy uważają, że rozwiązanie promujące spółki, które wygrały ostatni konkurs na rozwój systemu, wydaje się optymalne. Teraz wprawdzie spierają się one w sądzie (Asseco uważa m.in., że Comarch zaproponował rażąco niską cenę w przetargu na utrzymanie KSI), ale zdaniem analityków konflikt nie powinien się zaostrzać, bo pracy przy nowym systemie będzie dużo dla obu podmiotów. Dominik Niszcz z Raiffeisen Brokers uważa, że jeśli ZUS będzie sprawnie zarządzał przydzielaniem zadań i premiował aktywną współpracę tych firm, to niezależnie od tego, kto wygra główny przetarg, obie będą mogły w długim okresie świadczyć usługi dla ZUS.

Kapitalizacja Comarchu wynosi obecnie ponad 1,3 mld zł, a Asseco Poland 3,7 mld zł. kmk

Notowania akcji na stronie:

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.