Technologie

Duże zmiany wśród liderów przenosin numerów komórkowych

W III kwartale br. P4, operator sieci Play w ramach procedury przenoszenia numerów pozyskał „na czysto” tylko 5,3 tys. numerów komórkowych. Pierwszy raz w historii dodatni bilans zanotował T-Mobile Polska. Neutralny wynik zanotowała grupa Cyfrowy Polsat. Ujemny – Orange Polska.
Foto: Fotolia

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował dziś wyniki przenosin numerów telefonicznych w III kw. 2017 r.. W ciągu trzech miesięcy zakończonych 30 września br. z sieci do sieci w Polsce przeniesiono 529,2 tys. numerów komórkowych. Rok temu, także według danych UKE, w analogicznym okresie operatora zmieniło 455,8 tys. numerów mobilnych. To oznacza, że tegoroczny wynik jest o ponad 16 proc. wyższy. W sumie zaś, jak wynika z naszych obliczeń, w ciągu trzech kwartałów br. z sieci do sieci przeniesiono już ponad 1,54 mln numerów komórkowych. Dla porównania w ubiegłym roku w tym samym czasie – 1,24 mln.

W trzecim kwartale br. tylko dwie z czterech największych sieci komórkowych miały dodatni bilans przenosin. To tradycyjnie P4, operator sieci Play oraz – pierwszy raz w historii – T-Mobile Polska. Ta druga sieć zajęła w minionym kwartale drugie miejsce w na rynku pod tym względem, wyprzedzając Playa (należy do giełdowego Play Communications). Istotną zmianą jest spadek Playa, dotychczasowego lidera rynku MNP, na czwarte miejsce pod względem ostatecznego wyniku przenosin. Pozostaje on wprawdzie operatorem, do którego przenosi się najwięcej użytkowników, ale z drugiej strony w minionym kwartale był on operatorem, od którego również zabrano najwięcej numerów.

Pierwsza piątka operatorów mobilnych pod względem najlepszego wyniku przenosin (bilansu) wygląda następująco:

1. Premium Mobile (wirtualny operator): 10.498 numerów;

2. T-Mobile Polska: 10.323 numerów;

3. Aero2 - marka grupy Cyfrowy Polsat: 9208;

4. Play: 5317;

5. Netia: 3109.

Na kolejnych miejscach są satelitarna platforma Nc+ (2499 numerów, działa na sieci Play), Telestrada (1905 numerów) i Mobile Vikings (1900). Ujemne bilanse zanotowały w III kw. 2017 r. Orange Polska (35,09 tys.) oraz Polkomtel (4,6 tys.) oraz jego spółka matka – Cyfrowy Polsat (4,49 tys. numerów). W sumie, uwzględniając bardzo dobry wynik Aero2, bilans grupy Zygmunta Solorza-Żaka jest więc bliski zera.

Sporą zmianą jest ujemny wynik Virgin Mobile Polska, wirtualnego operatora, który przez kilka lat, jako operator pre-paid notował dodatnie wyniki przenosin.

Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska tłumaczy wynik na dwa sposoby: z jednej strony słabością oferty roamingowej jej firmy (aby ograniczyć straty w rozliczeniach z operatorami za granicą internet Virgin ma prędkość 32 Kb/s, czyli praktycznie nie można z niego korzystać) oraz jakością sieci (Virgin korzysta z sieci Play). Według Piotrowskiej-Oliwy na te dwa aspekty zwracają uwagę użytkownicy w wewnętrznej ankiecie MVNO.

Warto jednak też wspomnieć, że od tego roku Virgin stara się przekonać klientów do oferty abonamentowej. Tymczasem, za sprawą obowiązkowej rejestracji kart pre-paid przenosiny kart przedpłaconych są łatwiejsze.

Jeśli chodzi o numery stacjonarne, to w III kw. br. przeniesiono z sieci do sieci ponad 120 tys. takich numerów. Tu także najlepszy bilans zanotował T-Mobile Polska (ponad 18 tys. numerów). Największą stratę tradycyjnie notuje Orange Polska (ponad 30 tys. numerów) oraz grupa Netii (ponad 24 tys. numerów). Spory dodatni wynik należy do Play (ponad 6 tys. numerów).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.