Technologie

Synektik nie boi się spadków cen

Firma liczy, że radioznaczniki specjalne i większa liczba wykonywanych badań wesprą jej przychody.
Foto: GG Parkiet

Zdaniem zarządu Synektika spadki cen radiofarmaceutyku FDG, stosowanego w diagnostyce obrazowej, nie powinny negatywnie wpłynąć na wyniki firmy. Produkcja radiofarmaceutyków zapewnia 20 proc. obrotów spółki, ale jest zdecydowanie najbardziej rentowna. Marża operacyjna tego biznesu sięga 30 proc. wobec. Z danych spółki wynika, że w segmencie sprzedaży systemów IT i sprzętu medycznego marża operacyjna w latach 2011-2013 sięgała 10,9 proc., 10,4 proc. i 13,7 proc.(biznes ten daje 75 proc. przychodów).

Przychody nie ucierpią

Dariusz Korecki, wiceprezes Synektika, przyznaje, że na rynku najpopularniejszego w Polsce znacznika FDG pojawiła się pewna presja cenowa. – Trudno jednoznacznie ocenić skalę spadku cen, bo zależy to w bardzo dużym stopniu od tego, gdzie znacznik jest dostarczany, co wynika z jego krótkiego czasu połowicznego rozpadu. Zatem o opłacalności sprzedaży FDG nie decyduje tylko cena, ale właśnie też to, ile dawek znacznika trafi do odbiorcy i po jakiej cenie – wyjaśnia Korecki. Radiofarmaceutyki to substancje promieniotwórcze. Okres połowicznego rozpadu w przypadku FDG wynosi około 110 minut, więc im szybciej spółka może dostarczyć produkt, tym mniej dawek zostanie utraconych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.