Sztuka

Odkrywaj obrazy, żyj w luksusie

Gdyby kolekcjoner sprzedał zbiory, byłby milionerem.
Obraz Stefana Krygiera.
Sopocki

Aktor i kolekcjoner Leonard Pietraszak przekazał ostatnio kolekcję obrazów do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Na stronie muzeum czytamy, że to zbiór 57 obrazów Jana Stanisławskiego (1860–1907) oraz jego uczniów (www.muzeum.bydgoszcz.pl). Jest pięć dzieł Stanisławskiego, pozostałe namalowali np. Henryk Szczygliński, Witold Florkiewicz, Stanisław Straszkiewicz, Emilia Knausówna.

Niedawno pisałem w „Parkiecie" (3–4 października), że niedoszacowany jest dorobek Tadeusza Kulisiewicza. Dzieła artysty mogą podrożeć po planowanej wielkiej wystawie. Przy okazji wspomniałem o kolekcji Leonarda Pietraszaka, który już w latach 80. zaczął tworzyć zbiór obrazów uczniów Stanisławskiego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.