Surowce

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, pszenica

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

ROPA NAFTOWA

Coraz więcej konkretnych informacji na temat produkcji ropy w Teksasie.

Notowania ropy naftowej Brent zwyżkowały o ponad 2%, zaś ceny amerykańskiej ropy naftowej gatunku WTI wzrosły aż o ponad 4%. Tym samym, notowania ropy naftowej nadrobiły straty, których doświadczyły pod koniec ubiegłego tygodnia.

Impulsem do zwyżek notowań ropy naftowej podczas wczorajszej sesji okazały się informacje, które napłynęły ze Stanów Zjednoczonych. Firmy wydobywcze, funkcjonujące w Teksasie, zaczęły bowiem podawać konkretne wyliczenia dotyczące wpływu mrozów w tym stanie na lokalną – a tym samym na globalną – produkcję.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Teksas jest najważniejszym stanem produkującym ropę naftową w USA, odpowiadającym za wydobycie około 5 mln baryłek dziennie – czyli około 5% globalnej produkcji. Niedawne mrozy uderzyły co najmniej przejściowo w producentów odpowiadających za produkcję 2-4 mln baryłek ropy dziennie. Obecnie wydobycie ropy naftowej w rejonie Permian Basin – czyli w najważniejszym rejonie wydobycia ropy z łupków w USA – jest o 35% niższe niż przed uderzeniem mrozów. Spadło ono poniżej 3 mln baryłek po raz pierwszy od 2018 roku.

O ile działanie niektórych punktów wydobycia prawdopodobnie uda się przywrócić szybko, to w przypadku około 2 mln baryłek przywracanie może potrwać co najmniej dwa tygodnie. Co więcej, niektóre wiertnie mogą w ogóle pozostać zamknięte na dobre ze względu na wysokie koszty ich ponownego uruchomienia.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PSZENICA

Obawy o podaż pszenicy w USA po fali mrozów.

Mrozy, które pojawiły się w ostatnim czasie w Stanach Zjednoczonych, okazały się dotkliwe nie tylko dla tamtejszych producentów ropy naftowej. Wzbudziły one bowiem obawy również o podaż towarów rolnych w tym rejonie świata.

Wyjątkowo niskie temperatury powietrza rozbudziły pytania o plony pszenicy w Stanach Zjednoczonych. Mrozy dotknęły bowiem stan Kansas oraz inne kluczowe pod kątem upraw towarów rolnych stany w centralnej części USA. W rezultacie, w ostatnich dniach notowania pszenicy w Stanach Zjednoczonych zwyżkowały z okolic 6,30 USD za buszel do obecnych ponad 6,60 USD za buszel.

Niemniej, zakres zwyżek jest mimo wszystko relatywnie niewielki i wpisuje się w kilkumiesięczny ruch wzrostowy na wykresie cen pszenicy. Na razie pojawiły się informacje, że co prawda mrozy negatywnie wpłynęły na jakość uprawianej w USA pszenicy, ale nieznacznie, a jakość ta i tak nie była szczególnie dobra już wcześniej.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.