Surowce i paliwa

Orlen: Maleje aktywność wydobywcza grupy

W tym roku działalność poszukiwawczo-wydobywcza prowadzona przez grupę Orlen została istotnie ograniczona.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

W Kanadzie koncern wykonał zaledwie cztery odwierty. Objęły one obszary Kakwa i Ferrier. „W Kanadzie, w związku z załamaniem cen węglowodorów wraz z końcem I kwartału 2020 r. dostosowano poziom capex do sytuacji makroekonomicznej, przez co zrealizowano zmniejszoną liczbę otworów. Do końca roku planowana jest realizacja siedmiu otworów brutto" – podaje biuro prasowe Orlenu. To mało, zważywszy że w 2019 r. wykonano ich łącznie 21. Objęły wówczas obszary Kakwa, Ferrier i Lochend. Trudno się dziwić, że w tej sytuacji w III kwartale dzienne wydobycie w Kanadzie spadło do 15,9 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy) wobec 16,7 tys. boe rok wcześniej.

W III kwartale zmalała też ilość surowców pozyskanych z krajowych złóż. Tym samym osiągnięte rezultaty, mimo że już mają niewielki wpływ na łączne wyniki finansowe koncernu, uległy dalszemu spadkowi. „W Polsce kluczowymi obszarami wydobycia w najbliższych kwartałach będą Miocen i Edge, na których w dalszym ciągu prowadzone będą działania mające na celu zagospodarowanie złóż. Kontynuowane są również prace poszukiwawcze i rozpoznawcze zarówno na obszarach własnych, tj. Miocenu, Edge, Karpaty, oraz wspólnie z partnerem na obszarach Płotki i Sieraków" – twierdzi Orlen.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Cyber Monday: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.