REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Orlen zaoferuje inwestorom rabaty i dostęp do wiedzy

Każdy kto będzie posiadał minimum 50 akcji firmy, otrzyma rabaty na paliwa i ofertę pozapaliwową. Wszyscy będą mieli możliwość korzystania z profesjonalnych materiałów na temat rynku kapitałowego.
Na prawie 1,8 tys. stacji należących do PKN Orlen w Polsce będzie można otrzymać 10 gr zniżki za litr paliwa Efecta, 15 gr za litr paliwa Verva oraz 10 proc. rabatu na zakupy z oferty pozapaliwowej (z wyłączeniem alkoholu, papierosów i doładowań kart telefonicznych). Warunek – trzeba mieć akcje firmy.
Archiwum

„Orlen w portfelu", taką nazwę ma przygotowany przez płocki koncern program lojalnościowy przewidujący liczne przywileje, zarówno dla obecnych, jak i przyszłych akcjonariuszy spółki. Przede wszystkim wszyscy jego uczestnicy po spełnieniu określonych warunków otrzymają zniżki na paliwa i produkty z oferty pozapaliwowej sprzedawane na stacjach Orlenu zlokalizowanych w naszym kraju. Na koniec września było ich dokładnie 1774.

Koncern przewidział: 10 gr zniżki za każdy zakupiony litr paliwa Efecta, 15 gr za litr paliwa Verva oraz 10 proc. rabatu na zakupy z oferty pozapaliwowej (z wyłączeniem alkoholu, papierosów i doładowań kart telefonicznych). Do 300 litrów ograniczono też miesięczny limit tankowania paliw objętych bonusami. W rezultacie udział w programie umożliwi, z samego tytułu tankowania paliw, uzyskanie do 540 zł rocznych oszczędności.

Certyfikat CFA

Wszyscy będą za to mieli dostęp do tzw. Akademii Inwestowania, objętej programem merytorycznym stowarzyszenia CFA Society Poland. Będą mogli korzystać z profesjonalnych materiałów na temat funkcjonowania rynku kapitałowego i zdobyć kompetencje do samodzielnego inwestowania na giełdzie.

Będą mieli również szanse otrzymania prestiżowego certyfikatu sygnowanego przez CFA Society Poland. To organizacja powstała w 2004 r., która jest jednym ze 146 lokalnych stowarzyszeń międzynarodowego CFA Institute. Jest ono obecne w 70 krajach i zrzesza ponad 140 tys. przedstawicieli branży finansowej, w tym ponad 130 tys. z tytułem CFA.

Niezależnie od uzyskanych rabatów inwestorzy powinni pamiętać, że Orlen jest też spółką regularnie dzielącą się z akcjonariuszami wypracowanym zyskiem. W tym i poprzednim roku na każdą akcję przypadło po 3 zł dywidendy. Dwa lata temu było to 2 zł, a trzy lata temu 1,65 zł. Ponadto w grę wchodzą ewentualne zyski z tytułu wzrostu kursu akcji firmy na giełdzie.

Aby przystąpić do programu „Orlen w portfelu", trzeba będzie posiadać na rachunku pakiet minimum 50 akcji płockiego koncernu przez co najmniej jeden miesiąc. W zamian akcjonariusz otrzyma rabaty, którymi zostanie zasilona jego karta w kolejnym miesiącu. Będą one odnawiane cyklicznie pod warunkiem utrzymania papierów spółki na koncie maklerskim przez kolejne miesiące.

Dogonić Zachód

Początkowo w programie uczestniczyć będą mogli tylko posiadacze rachunków w DM PKO BP. To pierwszy z brokerów, którzy podpisali z płockim koncernem odpowiednią umowę. Wkrótce podobna oferta zostanie skierowana do innych domów maklerskich. Na razie stosowny rachunek będzie można założyć w jednej z ponad tysiąca placówek DM PKO BP. Każdy nowy klient tego brokera zostanie zwolniony z opłat za jego prowadzenie do końca 2019 r. Następnie inwestor musi wypełnić formularz rejestracyjny dotyczący uczestnictwa w programie. Po wykonaniu tych czynności otrzyma na swój adres specjalną kartę uprawniającą do korzystania z rabatów.

Dotychczas inicjowane w Polsce programy lojalnościowe skierowane do inwestorów giełdowych były w większości związane z przeprowadzaniem publicznych ofert akcji. W przeszłości Tauron, w zależności od ilości kupionych akcji, proponował inwestorom niższe rachunki za energię, PZU oferowało dodatkowe ubezpieczenie, a PKO BP przekazywał jedną darmową akcję na 20 kupionych. Z kolei Gino Rossi dawał upust na zakupy we własnych salonach, Travelplanet.pl zniżkę na zakup wycieczek i noclegów, a firma Mex Polska przygotowała rabaty na korzystanie z usług w jej restauracjach.

Programy lojalnościowe dla akcjonariuszy dużą popularnością cieszą się w krajach wysoko rozwiniętych, m.in. we Francji i USA. Za Atlantykiem oferują je m.in. firmy 3M (pakiet produktów w specjalnej cenie), Ford (zniżki na auta), Intercontinental (rabaty za pobyt w hotelach) i IBM (zniżki na sprzęt komputerowy).

Izabela Olszewska członek zarządu GPW

Programy lojalnościowe dla akcjonariuszy spółek giełdowych wzmacniają relacje emitent–inwestor i wspierają długoterminowe inwestowanie na parkiecie. Spółki, których akcje są notowane na giełdzie, wiedzą, że dobrze prowadzone relacje z inwestorami procentują na wielu szczeblach. Jednym z istotnych elementów budowy i zacieśniania więzi z akcjonariuszami mogą być różnego rodzaju programy lojalnościowe adresowane zazwyczaj do akcjonariuszy indywidualnych. Na świecie są one stosowane z powodzeniem przez firmy o różnych profilach działalności. W przypadku warszawskiego parkietu mamy również emitentów, którzy mogą się pochwalić sukcesami w tym zakresie. Programy lojalnościowe z pewnością wzmacniają relacje emitent–inwestor oraz długoterminowe inwestowanie. A każde wsparcie inwestowania w akcje spółek z GPW jest ważne i cenne. Jednak z punktu widzenia giełdy głównymi czynnikami wpływającymi na decyzje inwestycyjne powinny być przede wszystkim analizy spółek i branż oraz wiara w biznes danego emitenta. To są bowiem podstawy inwestowania. Chcielibyśmy, żeby emitenci dokładali starań i na różne sposoby dbali o relacje z inwestorami, co, mamy nadzieję, będzie skutkować lepszą percepcją spółki wśród inwestorów-klientów.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA