REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Tauron. Wydobycie silnie odbija się na wynikach firmy

EBITDA na poziomie nieco ponad 2 mld zł, 523 mln zł zysku netto w I półroczu – to w obu przypadkach gorzej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najwyraźniej jednak inwestorzy spodziewali się, że będzie gorzej: w poniedziałek notowania koncernu podskoczyły o ponad 3 proc., do 1,61 zł za akcję.
Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski

Wstępne wyniki firmy nie zaskoczyły też analityków: Tauron nie radzi sobie o wiele gorzej niż wcześniej, ma jednak kulę u nogi – i jest nią górnicza część koncernu.

– Przez kilka ostatnich lat spółka nie była w stanie wydobyć tyle węgla, aby zapewnić rentowność tego działu i II kwartał nie był tu wyjątkiem – mówi „Parkietowi" Bartłomiej Kubicki, analityk Societe Generale. – Być może firma odczuwa też presję na ceny węgla: te globalne są dużo niższe od polskich, a i u nas zapasy zaczęły rosnąć. Tymczasem Tauron nie jest kluczowym dostawcą węgla na rynek, a zatem jest też „cenobiorcą" – podkreśla.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA