Surowce i paliwa

Serinus Energy: Spółka zwiększy wydobycie gazu i ropy

Serinus Energy jest obecnie na etapie rozruchu wydobycia gazu z rumuńskiego odwiertu Moftinu-1003.

Jeffrey Auld, prezes Serinus Energy.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Niedawno ruszyło też wydobycie z drugiego otworu, Moftinu-1007. Firma zapowiada, że produkcja będzie stopniowo zwiększana aż do uzyskania optymalnych parametrów. Początkowo gaz będzie sprzedawany w cyklu dobowym, a potem w cyklach miesięcznych. W kwietniu ceny uzyskane z jego sprzedaży wynosiły około 6 USD za 1 tys. stóp sześc., a w pierwszych dwóch tygodniach maja zwyżkowały do 7,56 USD. W Rumunii firma zabiega o pozwolenia na przeprowadzenie badań sejsmicznych 3D na obszarze 148 km kw. Zaplanowano je na III i IV kwartał tego roku. Dzięki temu spółka wypełni pozostałe zobowiązania koncesyjne. W ramach nowych badań spodziewa się odkryć płytko zalegające złoża gazu. Dodatkowo pod koniec tego lub na początku przyszłego roku planuje wykonanie odwiertu Moftinu-1004. Będzie to otwór rozpoznawczy, który ma się przyczynić do dalszego wzrostu wydobycia.

Serinus Energy zapewnia, że również działalność operacyjna w Tunezji nabiera tempa. Pod koniec I kwartału spółka rozpoczęła ponowny rozruch pola Chouech Es Saida. Wstępne działania obejmują m.in. ponowne zatrudnienie personelu, sprawdzenie uzbrojenia w odwiertach i materiałów eksploatacyjnych, przeprowadzenie przetargów na usługi oraz inspekcje na miejscu odwiertu. W II kwartale mają się rozpocząć prace związane z wymianą pomp w odwiertach, tak aby produkcja mogła być wznowiona na początku III kwartału. Ponadto Serinus Energy planuje dodatkowe wydatki na tunezyjskim polu Sabria, związane z rekonstrukcją odwiertu, który przed laty uległ mechanicznemu uszkodzeniu. Mają być one poniesione pod koniec tego roku. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do parkiet.com
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.