Czesi chcą przekazać Polsce kopalnię Silesia

Właściciel kopalni Silesia – czeski koncern EPH – jest gotów przekazać swoje udziały w firmie polskiemu Skarbowi Państwa, ale próby kontaktu z rządem pozostają bez odpowiedzi. Z końcem 2021 r. kopalnia może zostać zamknięta.

Publikacja: 13.05.2020 11:02

Czesi chcą przekazać Polsce kopalnię Silesia

Foto: Adobestock

Zlokalizowana w Czechowicach – Dziedzicach PG Silesia to jedna z trzech prywatnych kopalń działających na polskim rynku i zdecydowanie największa z nich. Przyszłość kopalni jest obecnie niepewna. Spółka nie jest w stanie zaciągnąć żadnych nowych kredytów, a dla ratowania sytuacji ubiega się o pomoc dla pracowników ramach tarczy antykryzysowej. Kopalnia zatrudnia ponad 1,7 tys. osób. Jak informuje spółka, weryfikacja planów wydobywczych, dalsze wsparcie właściciela i obniżka wynagrodzeń pracowników o 10 proc., gwarantująca ciągłość działania kopalni do końca 2021r.

„Niestety połączenie niekorzystnych zmian na rynku węgla - związanych bezpośrednio ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, a przybierających dramatycznie na sile w związku z rozprzestrzeniam się koronawirusa – ze wzrostem kosztów personalnych w ciągu ostatnich dwóch lat doprowadziło do sytuacji, gdzie pomimo ogromnych inwestycji i wsparcia inwestora, prowadzenie dalszych działań w PG Silesia jest ekonomicznie nieuzasadnione" – czytamy w komunikacie spółki.

Czeski właściciel będzie wspierać firmę do końca przyszłego roku, co pozwoli uniknąć scenariusza szybkiego zamykania kopalni i da czas na wypracowanie alternatywnych scenariuszy co do przyszłości kopalni.

- PG Silesia zdecydowanie pchnęła do przodu standardy polskiego górnictwa. Dla wielu ekspertów i osób związanych z branżą stanowiła benchmark. Nasi górnicy od początku wyróżniali się swoim zaangażowaniem, wyznaczając jednocześnie nowe standardy jakości i efektywności pracy. Byłaby to ogromna strata, gdyby trzeba było przerwać działalność tej kopalni – zaznacza Jan Marinov, prezes PG Silesia.

EPH jest głównym właściciel PG Silesia, a mniejszościowy pakiet udziałów należy bezpośrednio do pracowników. EPH rozważa zaoferowanie swoich udziałów

mniejszościowym udziałowcom lub Skarbowi Państwa. Pod pewnymi warunkami jest także gotów rozważyć możliwość częściowego lub całkowitego zwolnienia PG Silesia z obowiązku spłaty jej zadłużenia. Spółka przekonuje też, że polski rząd powinien w swoich obliczeniach uwzględnić możliwość uniknięcia wypłaty zasiłków dla bezrobotnych, utratę wpływów z podatków, płatności emerytur i ubezpieczeń społecznych, opłat eksploatacyjnych, czy po prostu uniknięcie niezwykle trudnej sytuacji w regionie Czechowic - Dziedzic.

Zarząd PG Silesia od lutego próbuje nawiązać kontakt ze stroną rządową w sprawie przyszłości kopalni. Niestety – jak przekonuje spółka - prośby o rozmowy i spotkania pozostają bez odpowiedzi.

Zapytaliśmy o sprawę Ministerstwo Aktywów Państwowych, które nadzoruje górnictwo. Czekamy na odpowiedź.

Surowce i paliwa
Analitycy widzą potencjał w akcjach Stalprofilu
Surowce i paliwa
Orlen pod lupą. Prokuratura prowadzi ponad 20 spraw
Surowce i paliwa
Unimot wchodzi do portów
Surowce i paliwa
Unimot chce skokowo rosnąć na rynku paliw żeglugowych
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Surowce i paliwa
Mo-Bruk inwestuje
Surowce i paliwa
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje