Surowce i paliwa

Lotos bardzo rozczarował rynek

W poniedziałek kurs akcji Lotosu spadał chwilami nawet o ponad 4,2 proc. Giełdowi inwestorzy mocno wyprzedawali akcje gdańskiego koncernu, gdyż spółka opublikowała znacznie słabsze wyniki za IV kwartał od powszechnie oczekiwanych.
Foto: Bloomberg

W tym czasie jej przychody, w ujęciu rok do roku, spadły o 9 proc., a podstawowy wskaźnik, czyli oczyszczony zysk EBIDA LIFO, zmalał aż o jedną trzecią. W poprawie wyników nie pomogło przekazanie do użytkowania z dniem 1 grudnia 2019 r. sztandarowej inwestycji, czyli projektu EFRA, który pozwala na zwiększenie produkcji wysokomarżowych paliw kosztem tych, które dają niskie marże.

Foto: GG Parkiet

– Lotos negatywnie zaskoczył opublikowanymi szacunkowymi wynikami za IV kwartał. Oczyszczony zysk EBITDA LIFO wyniósł 600 mln zł i był gorszy od naszych założeń o 20 proc. – mówi Beata Szparaga-Waśniewska, analityczka Ipopemy Securities. Dodaje, że negatywnie zaskoczyły ją głównie produkcja i handel, co było prawdopodobnie następstwem wpływu słabego otoczenia makroekonomicznego na stare instalacje. Nowe instalacje powstałe w ramach projektu EFRA zapewniły grupie wzrost marż. Według szacunków Ipopemy w samym IV kwartale dodały 3,8 USD marży na każdej baryłce przerobionej ropy. W tym roku, ze względu na słabsze otoczenie makroekonomiczne, dodają około 2,6 USD marży. – Dzięki instalacjom powstałym w ramach projektu EFRA w tym roku Lotos powinien wypracować dodatkowo 0,5 mld zł oczyszczonego zysku EBITDA LIFO. Tym samym szacujemy ten wynik grupy na poziomie 3,3 mld zł – informuje Szparaga-Waśniewska. Przypomina, że w ubiegłym roku sięgał on 2,9 mld zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: kup kwartalną e-prenumeratę, dostaniesz kolejny kwartał gratis!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.