REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Firmy

Agroliga zadowolona ze zbiorów

Notowana na NewConnect ukraińska spółka rolnicza zakończyła żniwa zbóż ozimych. Zarząd zapewnia, że udało się osiągnąć wysokie, zgodne z oczekiwaniami, plony pszenicy. Agroliga liczy teraz na słonecznik.
Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik rw Robert Wójcik

Z 1790 ha (24 proc. całego banku ziemi) na których zasiano pszenicę, zebrano ponad 7983 tony zboża. Oznacza to, że wydajność tej uprawy wyniosła 4,46 tony na hektar w porównaniu z 3,53 ton na hektar w ubiegłym roku.

Natomiast plon jęczmienia wyniósł 1956,5 ton z 910 hektarów (12 proc. banku ziemi). Ta uprawa nie pokazała tak wysokiej wydajności jak w ubiegłym roku, głównie ze względu na nieodpowiednie warunki atmosferyczne. W celu minimalizacji ryzyka pogodowego zacznie w tym roku próbne zasiewy jęczmienia na powierzchni 200 – 300 ha.

Bardzo dobre wyniki udało się osiągnąć w przypadku rzepaku, którego wydajność sięgnęła 2,28 ton, więcej niż Agroliga planowała przed żniwami. – Pomimo małej liczby opadów w tym sezonie wydajność jednej z naszych głównych upraw pszenicy osiągnęła bardzo wysoki poziom. Liczymy, że równie satysfakcjonujące wyniki osiągniemy w przypadku słonecznika, wykorzystywanego przy produkcji oleju, naszym kluczowym produkcie - wyjaśnia Alexander Berdnyk, prezes i główny akcjonariusz Agroligi.

Dodaje, że dzięki zastosowaniu nowych technologii spółka minimalizuje ryzyko związane ze zmiennymi warunkami pogodowymi. - Kładziemy nacisk na odpowiednią selekcję nasion, kombinacje nawozów, środków ochronnych, a także wiedzę rolniczą stosowaną przez największych światowych potentatów branży rolniczej – wyjaśnia Berdnyk.

Agroliga przygotowuje się do przejścia na GPW, czemu ma towarzyszyć emisja akcji. Spółka chce pozyskać kapitał na realizację planu inwestycyjnego, który jest częścią strategii na lata 2013–2015. Według wstępnych założeń do debiutu na głównym rynku może dojść na przełomie 2013 i 2014 r. W ciągu najbliższych 2,5 roku grupa zamierza zainwestować do 12 mln euro, z czego 4 mln euro ma pochodzić ze środków własnych. Resztę będzie stanowić finansowanie dłużne oraz pieniądze pozyskane z ewentualnej emisji akcji.

Dzisiaj kurs Agroligi rósł o 5,6 proc., do 126 zł. Zarząd chce przeprowadzić split akcji w stosunku 1:5, aby zwiększyć płynność handlu. Zarząd liczy, że operację podziału akcji uda się zakończyć przed końcem tego kroku.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA