Recenzje

Filozofia, którą trzeba wytrenować

Na wielokrotnie zadawane pytanie: „W jaki sposób prowadzić dobry biznes?", odpowiedzi udzieliło już wielu ekspertów i prezesów wartych setki milionów dolarów przedsiębiorstw. Książka „Dobry zysk" nie jest jedynie streszczeniem historii o powstaniu Koch Industries, czyli jednej z najbardziej wartościowych prywatnych spółek w USA. Przedstawia ciągle udoskonalaną, formułowaną przez 50 lat filozofię jej wieloletniego prezesa Charlesa Kocha, która swoje zastosowanie znajduje zarówno w biznesie, jak i życiu.

Charles Koch „Dobry zysk” Studio Emka Warszawa 2020

Foto: materiały prasowe

To właśnie filozofii Market-Based Management (MBM) przedsiębiorstwo zawdzięcza swoje liczne sukcesy. Dziś spółka wywodząca się z branży naftowej obecna jest m.in. na rynku rolniczym, chemicznym, surowcowym oraz energetycznym, a jej kapitalizację szacuje się na ponad 100 mld dolarów. Trzeba zaznaczyć, że prowadząc tak szeroką działalność, firma zbiera liczne nagrody za m.in. dbałość o środowisko oraz wysokie standardy bezpieczeństwa. Swoją ideę Koch przedstawia w pięciu punktach, na które składa się: wizja rozwoju, dobra selekcja pracowników oraz ich zalet i talentów, atmosfera dzielenia się wiedzą niezależnie od stanowiska, nagradzanie zatrudnionych poprzez zwiększanie ich uprawnień decyzyjnych oraz odpowiednie programy motywacyjne.

Wizja roztoczona przez Charlesa Kocha zakłada, że spółka realizująca wymienione punkty będzie dążyła do jednego – tytułowego dobrego zysku, czyli sprzedaży produktów i usług, które podnoszą jakość życia klientów, jednocześnie zapewniając spółce długoterminowe korzyści finansowe. W tworzeniu dobrego zysku nie może brać udziału państwo, którego interwencje zaburzają równowagę, i często odraczają nieuniknione zjawiska.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.