Przemysł

Przestój w motoryzacji może oznaczać kłopoty dla dostawców części

Opóźnienia w dostawach półprzewodników dla branży motoryzacyjnej mogą potrwać nawet do II kwartału 2022 r., wynika z najnowszego raportu analityków Santander BP.
Foto: Adobestock

Jak zauważają eksperci banku, funkcjonowanie sektora motoryzacyjnego w znacznej mierze determinuje kondycja największych firm, czyli producentów samochodów. Tymczasem problemy z dostępnością półprzewodników wymusiły ograniczenie, a nawet wstrzymanie pracy ich fabryk, co już odczuwają także poddostawcy części samochodowych. - Firmy, które dostarczają części i podzespoły do zakładów montujących samochody, zaczynają więc mieć problemy z płynnością. Tymczasem opóźnienia w dostawach półprzewodników mogą potrwać nawet do II kwartału 2022 r., a producentom samochodów, którzy obecnie wstępnie montują pojazdy „na zapas", bez brakujących chipów mogą skończyć się finansowe możliwości takiego magazynowania - zauważa Radosław Pelc, analityk sektora motoryzacyjnego w Santander Bank Polska. Jego zdaniem niedostępność półprzewodników to poważne ryzyko zwłaszcza dla poddostawców o mniejszych zasobach kapitałowych.

Z najnowszego barometru Santander BP wynika, że 48 proc. firm produkujących części na potrzeby fabryk samochodowych odczuło w III kwartale spadek produkcji wobec II kwartału br. (o ponad 5 proc.). Jednocześnie 57 proc. producentów spodziewa się rezultatów lepszych niż przed rokiem, a spadki prognozuje niespełna 40 proc. Zaznaczono jednak, że przedłużające się problemy z dostępnością półprzewodników mogą jednak negatywnie zweryfikować te prognozy.

Jak zauważają analitycy Santandera, kłopoty na samochodowym rynku pierwotnym sprzyjają popytowi na rynku wtórnym. Spośród dostawców części do tego segmentu niemal trzy czwarte odnotowało w ostatnim kwartale wzrost produkcji w porównaniu z poprzednim, a przeważająca większość (71 proc.) odnotowała też wzrost eksportu. Korzystają na tym także dystrybutorzy części oraz warsztaty motoryzacyjne. Wśród dystrybutorów 86 proc. odnotowało wzrost przychodów w porównaniu do II kwartału 2021, z czego połowa o ponad 10 proc. Jednocześnie grupa ta odczuwa jednak problemy z zaopatrzeniem - o dostępność części zamiennych obawia się już 86 proc. ankietowanych dystrybutorów.

Wskazano, że w najlepszej sytuacji są aktualnie warsztaty. Popyt na ich usługi wzrasta - większą liczbę klientów w porównaniu do II kwartału zaobserwowało niemal 35 proc. badanych, a tylko ok. 18 proc. ma problemy z zaopatrzeniem. Większym wyzwaniem mogą okazać się koszty działalności - ich wzrost sygnalizuje 94 proc. warsztatów, z czego większość (70 proc. ogółu) zaobserwowała zwyżkę o ponad 10 proc.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.