REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Przemysł

AC Autogaz z mniejszym zyskiem

Przychody i zyski producenta instalacji LPG i CNG były niższe niż przed rokiem, ale nie zrobiły żadnego wrażenia na inwestorach.
Foto: materiały prasowe

W I półroczu 2019 r. roku AC Autogaz wypracował prawie 21,7 mln zł zysku netto, o ponad 5 proc. mniej niż analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk operacyjny zmniejszył się o prawie 6  proc. osiągając poziom 27 mln zł. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 121 mln zł i były o 4,4 proc. niższe niż rok wcześniej. W samym II kwartale br. czysty zarobek spółki spadł o 26 proc. do 9,4 mln zł, a przychody o 15 proc. osiągając 58 mln zł.

Jak podała spółka, popytowi na wyroby autogazowe spółki sprzyjały korzystne na większości rynków sprzedażowych relacje autogazu do benzyny i diesla oraz akcentowany coraz mocniej na świecie ekologiczny aspekt napędzania samochodów paliwami alternatywnymi, w tym gazem CNG i LPG. na działalność Spółki w zakresie sprzedaży eksportowej na koniec I półrocza 2019 r. Niekorzystny wpływ na działalność w zakresie sprzedaży eksportowej na koniec I półrocza 2019 r wywarło umocnienie kursu złotego względem dolara i euro.

W minionym półroczu AC odnotowało spadek sprzedaży eksportowej o 5,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego był, co było spowodowane głównie spadkiem sprzedaży do Rosji w wyniku wprowadzenia od czerwca 2019 r. nowych regulacji w zakresie badań dopuszczających do ruchu i rejestracji pojazdów z instalacją gazową, do których rynek i administracja rosyjska nie były przygotowane. Z informacji spółki wynika, że obowiązywanie nowego prawa zostało w lipcu 2019 r. odroczone na rok.

Zarząd AC zakłada dalsze poszerzenie asortymentu o własnej produkcji komponenty mechaniczne, co  umożliwia większą sprzedaż kompletnych systemów, jak też zastępowanie towarów importowanych własnymi produktami.

Najwyższą wartość sprzedaży systemów instalacji gazowych spółka realizuje w Europie, w tym w Rosji i na Ukrainie. Wyraźny wzrost sprzedaży w Ameryce Łacińskiej zanotowano  w Meksyku.

Zawirowania polityczne i gospodarcze (np. Algieria) i pogorszenie relacji cen autogazu do paliw konwencjonalnych (Brazylia) na niektórych rynkach eksportowych ograniczyły sprzedaż eksportową.

W I półroczu br. sprzedaż zagraniczna  odpowiadała za 64,1 proc. łącznych przychodów spółki.

Podczas piątkowej sesji za papiery AC Autogaz płacono na rynku około 48 zł, co oznacza zwyżkę o 1,7 proc. względem kursu odniesienia z poprzedniej sesji.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA