Przemysł

BM mBanku: spółki przemysłowe pozostaną mocne w 2021 r.

Zdaniem analityków BM mBanku spółki przemysłowe w dalszym ciągu będą miały korzystne warunki do poprawy wyników finansowych w najbliższych kwartałach.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Według biura lokalnie rekordowe wskaźniki PMI dla przemysłu oraz osłabienie złotego do euro korzystnie wpływają na otoczenie dla polskich spółek przemysłowych w perspektywie II i III kwartału 2021 r. Z większą ostrożnością spoglądają natomiast na wzrosty kosztów energii i pracy w perspektywie 2022 roku. Ich zdaniem widmo podwyżek stóp procentowych w Polsce może przekładać się na umocnienie waluty i pogorszenie warunków dla eksporterów.

Z wyliczeń analityków BM mBanku wynika, że w I kwartale br. 73 proc. analizowanych spółek przemysłowych zanotowało rok do roku poprawę wyników finansowych. – Naszym zdaniem momentum wynikowe pozostanie bardzo dobre w II kwartale br., szczególności w przypadku eksporterów (Alumetal, Grupa Kęty, Forte, Mangata) i spółek stalowych (Cognor, Stalprodukt). Liczymy również na kolejny dobry kwartał w Astarcie i Mo-Brruku. W krótkim terminie szybkie rozprzestrzenianie się wariantu delta COVID-19 może sprzyjać Amice i Forte (spółki skorzystały na inwestycjach domowych po ogłoszeniu lock-down), z kolei pod presją mogą się spółki cykliczne jak poddostawcy automotive (Alumetal, Boryszew, Mangata) czy producenci maszyn dla górnictwa (Famur) - przewidują analitycy BM mBanku. Krótkoterminowo ich zdaniem warto zwrócić uwagę na poprawiające się wskaźniki nastrojów w meblarstwie w Niemczech oraz rosnące ceny płyty (co sprzyja Forte)

Obecnie najbardziej przekonani są do walorów: AC (utrzymanie profilu dywidendowego, rozwój nowego segmentu – PV), Astarty (rekordowe wyniki w 2021 r. z uwagi na wysokie ceny cukru, zbóż, oleju sojowego i mleka, dywidenda i buyback), Cognora (rekordowe spready na produkcji pręta żebrowanego po wzrostach cen stali; oczekiwane bliskie rekordów wyniki w 2021 roku) i Kernela (wyraźna poprawa wyników w 20/21 i 21/22, oczekiwany wzrost dywidend w przyszłości, przy okazji przeglądu miesięcznego prawdopodobnie podniesiemy nasze całoroczne prognozy).

Równocześnie radzą unikać akcji Amica (zalecenie "niedoważaj") z uwagi na presję ze strony rosnących cen stali, kosztów frachtu morskiego, marketingu, a także PKP Cargo (w 2021 r. jedynie powolne odbudowywanie wolumenów, utrzymująca się ciągła presja kosztowa i inwestycyjna).

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.