Przemysł

Krakchemia: Spółka walczy o płynność

Od kilku tygodni akcje Krakchemii zyskują na wartości. Obecnie ich kurs oscyluje w pobliżu 0,6 zł, podczas gdy jeszcze w maju rzadko kiedy przekraczał 0,4 zł. Niezależnie od tego trzeba pamiętać, że przez ostatni rok notowania walorów spółki były najniższe od chwili ich debiutu na GPW, czyli od 2007 r.

Andrzej Zdebski, prezes Krakchemii.

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Poprawa notowań to przynajmniej częściowo konsekwencja skutecznej walki zarządu o zapewnienie Krakchemii odpowiedniej płynności finansowej. Ta może być zachwiana m.in. w następstwie działań fiskusa, który kwestionuje wielkości zapłaconych podatków. Urzędnicy za lata 2013–2015 żądają łącznie dodatkowej zapłaty ponad 40 mln zł (plus odsetki). Ponadto ich postępowania spowodowały drastyczny spadek szans na pozyskanie kredytu bankowego i kupieckiego. Mimo to spółka osiąga małe sukcesy. Poinformowała właśnie, że po rozpatrzeniu jej wniosków sąd postanowił wstrzymać wykonanie zaskarżonych decyzji fiskusa. Dodatkowo kilka dni temu firma porozumiała się z mBankiem w sprawie kredytu w rachunku bieżącym. Na mocy podpisanego aneksu powinna go spłacić do końca września. W tym czasie może korzystać z 3,35 mln zł kredytu.

Z ostatnich danych wynika, że w I kwartale przychody spółki wyniosły tylko 33 mln zł, co oznaczało spadek o 37,5 proc. Z kolei czysta strata sięgała 1,1 mln zł wobec 2,1 mln zł, również na minusie, zanotowanych rok wcześniej. Słaba kondycja to konsekwencja m.in. niskich cen ropy i produktów ropopochodnych, od których w dużym stopniu uzależniona jest opłacalność handlu granulatami tworzyw sztucznych. Krakchemia z tej działalności uzyskuje ponad 80 proc. wpływów. Obecnie zarząd dąży do ustabilizowania finansowania zewnętrznego, jak również do zwiększenia sprzedaży do poziomu pozwalającego na uzyskiwanie dodatniej rentowności. W tym celu prowadzona jest restrukturyzacja kosztów działalności operacyjnej obejmująca w dużej mierze obniżenie kosztów najmu powierzchni biurowych i magazynowych. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Black Weekend: Tylko teraz roczny dostęp do parkiet.com 50% taniej
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • nie zawiera Aplikacji na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.