Przemysł

Mimo pandemii Forte zarobiło więcej niż przed rokiem

Przedłużający się lockdown i ograniczenia w handlu w zachodnioeuropejskich krajach nie przeszkodziły Forte w wypracowaniu wyraźnie lepszych rok do roku wyników.
Foto: materiały prasowe

Według szacunkowych danych w I kwartale br. zysk operacyjny grupy wyniósł 45 mln zł, co oznacza wzrost o 67 proc. względem analogicznego kwartału poprzedniego roku. EBITDA zwiększyła się o 44 proc., do 59 mln zł. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 298 mln zł i były o 8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Za 24 mln zł przychodów w I kwartale odpowiadała sprzedaż poza grupę nadwyżek płyty meblowej wyprodukowanej we własnym zakładzie. W analogicznym okresie roku poprzedniego sprzedaż ta wyniosła 16 mln zł. Warto zaznaczyć, że wyniki sprzed roku zawarty były obciążone negatywnymi skutkami wprowadzenie pierwszego lockdownu w gospodarce.

- Wprowadzone pod koniec IV kwartału 2020 decyzje poszczególnych krajów, głównie z grupy DACH, tj. krajów niemieckojęzycznych, o ponownym całkowitym zamknięciu rynków, trwające do dziś oraz lokalne ograniczenia na pozostałych rynkach zbytu miały istotny wpływ na niższe niż w IV kwartale 2020 r. wyniki grupy, choć nie tak głęboki, jak w II kwartale 2020 roku - wyjaśnia Forte w komunikacie. Z drugiej strony pozytywny wpływ na wyniki miał utrzymujący się wysoki kurs EUR/PLN.

Poziom wskaźnika zadłużenia finansowego netto grup na koniec I kwartału 2021 r. nie przekroczył poziomu 2 (wyniósł ok.1,5) i był znacznie poniżej poziomów uzgodnionych z instytucjami finansującymi Forte.

W I kwartale 2021 roku Forte nie wprowadziło całkowitego zatrzymania produkcji. Działania spółki ograniczały się do czasowego obniżania mocy produkcyjnych oraz istotnego zwiększania poziomu zapasów, aby bazując na doświadczeniach z zeszłorocznego lockdownu, być gotowym na realizację zamówień po ponownym otwarciu rynków.

Mając na uwadze trwające ograniczenia na poszczególnych rynkach związane z pandemią koronawirusa, zarząd Forte przewiduje, że również w kwietniu i maju 2021 r. spółka może wprowadzić czasowe ograniczanie produkcji, jednak bez redukcji zatrudnienia, co podobnie jak w I kwartale br. może mieć negatywny wpływ na wyniki grupy. - W obecnej sytuacji termin pełnego zniesienia ograniczeń w działalności klientów Grupy na poszczególnych rynkach jest najistotniejszym czynnikiem niepewności który może mieć negatywny wpływ na wyniki II kwartału br. - informuje Forte.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.