Przemysł

Nowy trend na rynku

Producenci i importerzy opon mają za sobą całkiem udany rok, choć nie wszystkie segmenty rynku rosną. Sprzedaż opon do aut osobowych w 2018 r. spadła o 1 proc. – wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.
Foto: Bloomberg

W segmencie samochodów dostawczych sprzedaż była niższa rok do roku o 9 proc. Równocześnie odnotowano wzrost sprzedaży w segmencie samochodów ciężarowych o 22 proc. oraz opon do samochodów typu SUV (o 12 proc.) i pojazdów rolniczych (o 3 proc.).

Rok 2018 był kolejnym okresem dynamicznie rosnącej sprzedaży opon całorocznych, których sprzedano aż o 49 proc. więcej. W tym samym czasie sprzedaż opon letnich skurczyła się o 9 proc., a ceny opon zimowych zanotowały jedynie 1-proc. wzrost.

– Wysoki wolumen sprzedaży opon całorocznych w 2018 r. jest dowodem na to, że producenci wykorzystują potencjał rynku. Kolejny rok notujemy także wzrost sprzedaży markowych opon klasy premium. Jest to bardzo dobra wiadomość, która świadczy o rosnącej świadomości kierowców dotyczącej wpływu jakości opon na bezpieczeństwo jazdy i długość drogi hamowania – wskazuje Giansimone Bertoli, prezes PZPO.

Warto przypomnieć, że rok 2018 przyniósł rekordy sprzedaży na krajowym rynku nowych samochodów. Rejestracje aut osobowych i dostawczych sięgnęły 600,8 tys. sztuk, co jest najlepszym wynikiem w tym stuleciu.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.