REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Portfel techniczny

Ośmiu analityków typuje siedem spółek do listopadowego portfela akcji

Foto: Bloomberg

TMS Brokers

JSW

W ostatnim miesiącu pojawiły się symptomy, że po osiągnięciu przez notowania stanu skrajnego wyprzedania dwuletni trend spadkowy wytraca impet. W rezultacie może dojść do próby zbudowania dna wokół poziomu 20 zł za akcję. Potwierdza to nie tylko wydźwięk i układ kolejnych świec tygodniowych, ale również analiza dynamiki siły trendu oraz zmienności. Znakiem ostrzegawczym, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo korekty, jest również dywergencja z oscylatorem RSI(14) obliczanym dla interwału tygodniowego. Okolice, w których dochodzi do próby ustabilizowania kursu przy wyraźnym wzroście wolumenu, są nie bez znaczenia: to szczyt z pierwszej połowy 2016 r., ale przede wszystkim strefa dolnej bandy długoterminowego kanału spadkowego.

SGH

Elemental Holding

Cena akcji znajduje się od połowy sierpnia w trendzie wzrostowym. Na ostatniej sesji doszło do wybicia w górę (przebicie oporu na 1,558 zł). Kolejny opór to szczyt na poziomie 1,89 i 2,17 zł. Linia długoterminowego trendu spadkowego położona jest na 2,75 zł i dopiero ewentualne jej przebicie miałoby optymistyczną wymowę z punktu widzenia analizy technicznej w szerszej ramie czasowej. Na wskaźnikach i oscylatorach dominują wskazania kupna: MACD stara się zakręcić w górę nad linią zero, podobnie jak ROC. RSI podąża na północ w pobliżu linii wykupienia. Wskaźniki Akumulacja/Dystrybucja i A/D Chaikina uwidaczniają napływ środków na rynek tego waloru. Sygnały kupna są również aktualne w układzie tygodniowym, w tym samym układzie można mówić o formacji trójkąta.

DM PKO BP

Lotos

Od 2016 r. Lotos pozostaje w długoterminowym trendzie wzrostowym, który przez kolejne lata wyniósł kurs z okolic 25 zł do niemal 100 zł na początku 2019 r. Z tego też poziomu w pierwszych miesiącach bieżącego roku spółka rozpoczęła korektę. Po kilkumiesięcznych dość silnych spadkach w połowie maja Lotos odbił, dając nadzieję na powrót wcześniejszej tendencji wzrostowej. Od tego czasu kurs ponownie zwyżkował w okolicę 100 zł, choć jak na razie nie zdołał pokonać historycznego maksimum z początku roku. Biorąc jednak pod uwagę długość wcześniejszych impulsów wzrostowych oraz oznaki siły w postaci długich białych świec na wykresie, połączonych ze wzrostem wolumenu, można zakładać kontynuację ruchu w górę. Ostatecznym potwierdzeniem powyższego scenariusza będzie pokonanie wspomnianego oporu.

BM Santander

Ten Square Games

Cena akcji przetestowała w ostatnim okresie silne wsparcie techniczne: 146–147 zł. Warto podkreślić, że wspomniany węzeł Fibonacciego został utworzony na bazie licznych kluczowych zniesień wewnętrznych (między innymi: 23,6 proc. i 38,2 proc.). W tym kontekście trudno się dziwić, że we wskazanym rejonie obóz byków uaktywnił się, kreując przy okazji całkiem wyrazisty ruch odreagowujący. W efekcie tych działań kurs dotarł do równie interesującego obszaru cenowego: 159,1–159,5 zł. W tym przypadku mamy do czynienia z węzłem podażowym, utworzonym m.in. na bazie zniesienia 61,8 proc. Ewentualne sforsowanie tej charakterystycznej zapory cenowej wskazywałoby na rosnącą silę rynku, co przemawiałoby za kontynuacją ruchu wzrostowego. Negatywnie należałoby się natomiast odnieść do kwestii wybicia zapory popytowej Fibo: 146–147 zł. W tej sytuacji zwiększyłoby się dla odmiany prawdopodobieństwo odwrócenia tendencji wzrostowej w ujęciu średnioterminowym.

DM BOŚ

Orange

Notowania akcji wyrysowały w tym roku formację świecową wzrostowego J-Hooka. Skok ceny nad linię trendu 5,5 zł domknął tę fazę korekty wzrostowej dokładnie w czerwcu tego roku. Następnie notowania spadły do 5,50 zł i nieznacznie niżej potwierdziły ukryte, spoczynkowe momentum do hossy. Październik przyniósł czytelne wybicie górą z formacji bocznej o zakresie 5,35–5,8 zł. Dzięki temu kurs uciekł znad dolnego ograniczenia dwuletniego kanału wzrostowego Pitchforka. Jego Median Line wypada przy 7,15 zł, natomiast górny zakres wyznacza opór w okolicy 9,18– 9,2 zł. Warto także pamiętać o zależnościach pivotalnych. Górny przedział listopadowej zmienności, tj. okolice R2–R3 7,11–7,78 zł, przyciągają kurs. Z drugiej strony czasami rynek potrzebuje nowego potwierdzenia pod opcję takiego wybicia, więc miejmy na uwadze wysoką istotność poziomów 5,5–5,8 zł. Z kolei zniesienia zewnętrzne Fibo dopuszczają poszerzenie rocznego zakresu zmienności do przedziału 4,34–9,18 zł.

DM Pekao

JSW

Ubiegły miesiąc przyniósł wyhamowanie ruchu spadkowego, który wyraźnie oparł się na wsparciu w okolicach 19 zł. Dwie próby odreagowania z pierwszej i drugiej dekady października nie przyniosły jednak pożądanej poprawy obrazu technicznego spółki. W konsekwencji na wykresie dziennym mamy do czynienia z ukształtowaniem formacji trójkąta, co w trendzie spadkowym przemawia raczej za kontynuacją niż zmianą kierunku tendencji głównej. O polaryzacji oczekiwań inwestorów najlepiej świadczy historyczny wolumen obrotu na świecy miesięcznej oraz niemal identyczny średni wolumen na świecach dziennych białych i czarnych. I choć kurs wciąż przebywa w okolicach minimów trendu, to pozytywna dywergencja na RSI w ujęciu tygodniowym oraz podtrzymanie sygnału kupna w ujęciu dziennym pozwalają oczekiwać skutecznej obrony strefy wyznaczonej przez październikowe minima (18,83–19,15 zł) i kolejnej próby odreagowania. Dopiero jednak wyjście ponad 26,1 zł pozwoli na zmianę trendu długoterminowego na wzrostowy.

BM BNP Paribas

Astarta

Kurs akcji znajduje się w długoterminowym trendzie spadkowym. Po konsolidacji w III kwartale br. notowania wybiły się jeszcze raz w dół, po czym po dynamicznej zniżce kurs akcji zaczął budować formację spodka. Co ważniejsze, w trakcie tego stopniowego odwracania się kursu obserwowaliśmy wyższy wolumen niż na sesjach w sierpniu i wrześniu. Opisana formacja została potwierdzona na ostatniej sesji miesiąca poprzez wybicie górą w formie długiej białej świecy. Ponadto zwracamy uwagę na pozytywne sygnały ze strony wskaźników AT: RSI powróciło ponad 30 pkt, a na MACD w ujęciu dziennym padł wcześniej sygnał kupna. Obecnie kurs Astarty posiada dużo przestrzeni do odreagowania, a najbliższym oporem jest poziom 22 zł, który stanowił dolne ograniczenie konsolidacji z poprzedniego kwartału.

Noble Securities

Libet

Kurs akcji jest w trendzie spadkowym od czerwca 2017 r. Niemniej w ostatnim czasie notowania od dołka z połowy września zyskiwały ponad 50 proc., co było potwierdzone skokowym wzrostem wartości obrotu. Aktualnie oscylator stochastyczny jest w strefie wykupienia, ale nie można wykluczyć realizacji scenariusza tzw. strzału stochastycznego i kontynuacji zwyżki notowań. Wsparciem dla notowań są średnie SMA-100 oraz SMA-55 odpowiednio na 0,664 zł oraz 0,601 zł. Oporem zdaje się być SMA-9132 oraz 23,6-proc. zniesienie trendu spadkowego trwającego od 2017 r. Dobre wyniki za 1H '19 zwiększają szanse, że spółka wychodzi na prostą pod względem fundamentalnym, a potwierdzeniem mogłyby być wyniki za 3Q br., co zwiększałoby szanse na trwałe porozumienie z bankami.

ZASTRZEŻENIE. Przedstawione w powyższym tekście informacje, opinie i prognozy nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu przepisów prawa, w tym Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 16 kwietnia 2014 r. Tekst nie stanowi zachęty do inwestowania, a redakcja „Parkietu" nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte przez czytelników.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA