REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Portfel inwestycyjny

Euro, złoty oraz warszawska giełda teraz odreagują

Analitycy biorący udział w portfelu foreksowym „Parkietu" przewidują, że w październiku euro będzie już mocniejsze od dolara. Krajowa waluta powinna zyskać dodatkowo wobec euro, a GPW zrzuci balast w postaci TSUE.
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

 

Za nami niezwykle udany miesiąc dla prawie wszystkich uczestników portfela foreksowego „Parkietu". Średni wynik sięgnął aż 1,88 proc. (bez uwzględnienia efektu dźwigni finansowej). Aż pięciu analityków zdołało wykręcić ponad 3-proc. stopy zwrotu, a najlepszy – Przemysław Kwiecień z XTB – uzyskał ponad 5 proc. zysku. Co ciekawe, cała wspomniana piątka miała 100-proc. skuteczność, jeśli chodzi o poszczególne typy.

Do końca 12-miesięcznej rywalizacji pozostały już tylko trzy miesiące. W związku z tym warto podsumować wyniki dotychczasowych prognoz. Na czele pozostaje Marek Rogalski z DM BOŚ z łącznym wynikiem 24,6 proc. Za nim plasuje się Michał Krajczewski z DM BNP Paribas z 18-proc. stopą zwrotu po dziewięciu miesiącach. Trzeci zaś jest Kamil Maliszewski z DM mBanku, którego prognozy przyniosły 17,3-proc. zysk. W porównaniu z sierpniem mocno awansował Kwiecień, który po trzech kwartałach notuje już 12,8-proc. stopę zwrotu, dającą mu czwartą lokatę. Co ciekawe, po wrześniu już cała dziewiątka analityków może pochwalić się dodatnimi wynikami za dziewięć miesięcy tego roku.

Korekty na surowcach

Wrzesień był szczególnie szczęśliwy dla tych, którzy wskazywali na umocnienie surowców. Właśnie ta kategoria aktywów przyniosła najwyższe stopy zwrotu (więcej na wykresie). W październiku jednak sytuacja w tej grupie powinna się nieco zmienić. Zacznijmy od metali szlachetnych. Na zwyżki złota – tradycyjnie – liczy Łukasz Wardyn z CMC Markets. Zwraca uwagę, że mocny w ostatnim czasie dolar nie pozwolił na kontynuację zwyżek cen tego kruszcu. Za nami kilka tygodni korekty, po której „byki będą chciały wrócić do gry i dominującego trendu wzrostowego". Innego zdania jest Marcin Sulewski z Santandera. Zwraca uwagę, że przebicie przez cenę złota wsparcia w postaci 1480 dolarów za uncję może przynieść nasilenie ruchu spadkowego. Jeśli chodzi o ropę naftową, dwóch ekspertów ustawiło pozycje długie na październik. Zarówno Maliszewski, jak i Bartosz Sawicki z TMS Brokers dostrzegają, że w ostatnich dniach notowania ropy z nawiązką wymazały zwyżki powstałe po ataku na instalacje rafineryjne Arabii Saudyjskiej. – Ryzyko geopolityczne wciąż jest duże. Ponadto zachęcająco wypadły dane o PMI z Chin. Przy braku kolejnego załamania w negocjacjach handlowych światowa gospodarka może próbować złapać oddech – twierdzi Maliszewski. – Rynek surowca będzie się zacieśniał i odnajdzie równowagę na wyższych pułapach – dodaje Sawicki.

W październiku surowce spożywcze, takie jak cukier czy kakao, mają już nie drożeć. Kamil Jaros z Admiral Markets wyczekuje w październiku korekty ceny kakao i zajmuje pozycję krótką. Podobnie Marcin Kiepas z Tickmill ocenia, że dotarcie notowań cukru do lokalnych szczytów powinno zakończyć trend wzrostowy.

Złoty i GPW przed odwilżą

Październik ma przynieść za to oddech na rynku walut. Wreszcie zyskiwać mają euro i złoty w stosunku do dolara. Aż trzech analityków ustawiło pozycje długie na parze EUR/USD, a dodatkowo dwóch kolejnych pozycje krótkie na parze EUR/PLN.

Dlaczego euro ma być silniejsze od dolara? Kiepas zauważa, że notowania EUR/USD od wielu miesięcy się osuwają, ale dynamika tego ruchu nie przyspiesza. – Co więcej, od ponad roku można zaobserwować zależność, że nowe wielomiesięczne dołki najczęściej są wykorzystywane do wygenerowania korekcyjnego odbicia w górę. Teraz powinno być podobnie. Szczególnie że paliwa do dalszego umocnienia dolara jest coraz mniej – komentuje Kiepas.

Z kolei dla krajowego rynku dniem sądu będzie czwartek, bowiem na ten termin wyznaczono publikację wyroku TSUE odnośnie do kredytów frankowych. – Polski rynek żyje wyrokiem TSUE, który paradoksalnie może złotemu pomóc. Pierwsza reakcja na niekorzystny wyrok może być negatywna, jednak jest całkiem realne, że usunięcie tego tematu „z wokandy" sprawi, że część długich pozycji na parze obliczona właśnie na tę okoliczność zostanie zamknięta – przewiduje Kwiecień.

Stąd i nastroje na GPW powinny się ocieplić. Na zwyżki WIG20 w październiku postawili Wardyn i Sawicki. Z drugiej strony Kiepas i Jaros ustawili pozycje krótkie na amerykańskim indeksie S&P 500. Dostrzegają słabość popytu na Wall Street, a dodatkowo czynnikiem wspierającym podaż może być zbliżający się sezon publikacji wyników kwartalnych amerykańskich firm.

Portfele na kolejny miesiąc: dziewięciu ekspertów i ich październikowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Łukasz Wardyn

CMC Markets

EUR/USD

Euro jest w bessie przez pogarszającą się koniunkturę w Eurolandzie. Relatywnie w stosunku do USD, w średnim terminie trudno liczyć na szybkie odbudowanie się euro. Okazje inwestycyjne mogą pojawiać się w obrębie kanału spadkowego.

Wejście: 1,0751. Cel: 1,095.

złoto

Mocny dolar nie pozwolił na kontynuację wzrostu. Jednak schłodzenie nastrojów na złocie było wyczekiwane. Jest też ono potwierdzone przez formację na wykresie. Po zasłużonej korekcie byki będą chciały wrócić do gry i trendu wzrostowego. Wejście: 1433. Cel: 1550 USD/u.

WIG20

Spokój na światowych rynkach akcji wsparłby krajowe indeksy. Inwestorzy czekają na wyrok TSUE. Po nim zniknie niepewność i jeżeli WIG20 utrzyma się powyżej 2050 pkt apetyty byków mogą rosnąć. Wejście: 2101. Cel: 2350. Stop loss: 1999 pkt.

Marcin Kiepas

analityk Tickmill

EUR/USD

Kurs EUR/USD od wielu miesięcy się osuwa, ale dynamika tego ruchu nie przyspiesza. Co więcej, od ponad roku można zaobserwować zależność, że nowe wielomiesięczne dołki najczęściej są wykorzystywane do wygenerowania korekcyjnego odbicia w górę.

cukier

Wzrost notowań w okolice lokalnych maksimów z czerwca (12,91 c/funt) i kwietnia (13,01), powinien zakończyć zwyżkę notowań. Szczególnie, że te podażowe bariery dodatkowo są wzmocnione przez linię oporu łączącą poziomy z przełomu lat 2017 i 2018 oraz października 2018 r.

S&P 500

Wyprzedaż z przełomu lipca i sierpnia okazała się falstartem, ale wbrew pozorom wrześniowy powrót S&P 500 w okolice rekordów nie tylko sytuacji na wykresie nie poprawia, ale nawet wskazuje na słabnięcie popytu. Przemawia za tym też sezon wyników.

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

EUR/PLN

Kurs pary EUR/PLN ustanowił naszym zdaniem formację podwójnego szczytu przy 4,40, co jest wyraźnym sygnałem do umocnienia się złotego w kolejnych tygodniach. Cel: 4,32. Stop loss: 4,42.

pallad

Po oczekiwanych zwyżkach kursu tego kruszcu we wrześniu, pod koniec miesiąca doszło do realizacji zysków w segmencie metali szlachetnych – obstawiamy, że pallad „nadgoni" spadki pozostałych surowców w październiku. Cel: 1400. Stop loss: 1710 dolarów za uncję.

CAC40

Zakładamy pokonanie historycznych szczytów przez indeks francuskiej giełdy w najbliższych tygodniach i kontynuację tegorocznego trendu wzrostowego.

Cel: 6000. Stop loss: 5450.

Kamil Maliszewski

DM mBanku

EUR/USD

Spadki na EUR/USD wydają się słabnąć i w najbliższych tygodniach może zabraknąć impulsów do ich pogłębienia, co może zrodzić pewne odreagowanie. Z drugiej jednak strony potencjał tego ruchu pozostaje ograniczony słabością danych z Europy. Cel: 1.12.

ropa WTI

Zwyżki powstałe po ataku na instalacje rafineryjne Arabii Saudyjskiej zostały wymazane, ale ryzyko geopolityczne wciąż jest duże. Zachęcająco wypadły odczyty PMI z Chin. Gdyby nie doszło do załamania w negocjacjach handlowych, światowa gospodarka może złapać oddech.

DAX

Konsolidacja trwa w najlepsze i cały czas nie widać większych szans na obranie wyraźnego kierunku. Kontynuujemy więc zbieranie małych ruchów i tym razem ustawiamy pozycję krótką. Szczególnie że pozytywne impulsy od EBC są już w cenach. Cel: 12000.

Marcin Sulewski

Santander Bank Polska

USD/JPY

Wzrost od sierpnia jest największym odbiciem w trwającej od kwietnia fali spadkowej. Sugeruje to zmianę układu sił i osłabienie jena. Na korzyść USD działać mogą malejące szanse na liczne obniżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach. Wejście 108,48. Stop loss: 106,9.

złoto

Impuls wzrostowy zatrzymał się, ale przestrzeń do zniżek ogranicza wsparcie na około 1480 dolarów za uncję. Zakładam, że po przebiciu tego poziomu ruch spadkowy może się nasilić.

Wejście 1480,99 dolara za uncję. Stop loss: 1536.

IBEX

Hiszpański indeks wybił się z korekty pędzącej. Obraz techniczny jest korzystny i zakładam, że ruch w górę będzie kontynuowany.

Stop loss: 8960 pkt.

Marek Rogalski

DM BOŚ

USD/CNH

Stawiam na pozytywny obrót spraw w rozmowach handlowych USA–Chiny i rosnące szanse na podpisanie tymczasowego porozumienia w połowie listopada podczas obrad szczytu APEC, gdzie mogłoby dojść do spotkania prezydentów Trumpa i Xi.

Cel: 6,98.

miedź

Miedź i soja to najbardziej wrażliwe surowce w chińskim wątku. Tym razem stawiam na miedź, która w przeciwieństwie do soi nie zyskała we wrześniu. Niemniej nawet rozładowanie chińskiego napięcia nie pozwoli na wzrost cen surowca ponad kluczowe opory. Cel: 2,95 USD/funt.

Hang Seng China Enterprises

Jest to utrzymanie pozycji otwartej jeszcze we wrześniu. Chińskiemu parkietowi może pomóc ewentualne porozumienie z USA, ale i też działania stymulacyjne prowadzone przez lokalne władze. Cel: 11100 pkt.

Przemysław Kwiecień

dział analiz XTB

EUR/PLN

Wyrok TSUE może paradoksalnie złotemu pomóc. Pierwsza reakcja na niekorzystny wyrok może być negatywna. Jednak usunięcie tego tematu „z wokandy" może sprawić zamknięcie części długich pozycji na tej parze.

Wejście: 4,42. Cel: 4,32.

kukurydza

Cena znajduje się zaledwie 8 proc. powyżej tegorocznych dołków i ponad 25 proc. od tegorocznych szczytów. Jest szansa, że prognozy dotyczące zapasów końcowych i produkcji na sezon zostały przeszacowane, patrząc głównie na słabe dane o jakości upraw. Ce: 395 c/buszel.

IBEX35

IBEX zyskał nieco na decyzji EBC dotyczącej „tieringu" (różnicowanie stopy depozytowej - red.), lecz przy bardzo niskiej inflacji destrukcyjne ujemne stopy pozostaną europejską rzeczywistością przez długie miesiące. Wejście: 9350. Cel: 8600.

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

CHF/PLN

Rozładowanie niepewności po wyroku TSUE powinno sprzyjać umocnieniu złotego. Frank jest przewartościowany i wyczerpał potencjał do umocnienia.

ropa WTI

Wyskok cen po atakach na Arabię Saudyjską został wymazany. W naszej ocenie rynek tego surowca będzie się zacieśniał i odnajdzie równowagę na wyższych pułapach.

WIG20

W naszej ocenie w ramach ostrego zwrotu w notowaniach z końcówki sierpnia został ustanowiony długoterminowy dołek w ramach dominującego trendu bocznego.

Kamil Jaros

Admiral Markets

EUR/AUD

Euro ostatnio nie ma dobrej passy i nie wygląda na to, by szybko się to miało skończyć. W związku z tym warto pokusić się o skrócenie tej waluty. Partnerem będzie dolar australijski, który w ostatnim czasie znajduje się w korekcie wzrostowej.

Stop loss: 1,6240. Cel: 1,6030.

kakao

Wrzesień był dla rynku kakao bardzo udany. Mocne odbicie trwało niemal bez przerwy. W październiku mała korekta nie byłaby niczym dziwnym. Zejście pod ostatni lokalny dołek to okazja do wejścia na rynek.

Wejście: 2420 USD/t. Stop loss: 2450. Cel: 2340.

S&P 500

We wrześniu indeks konsolidował się nad poziomem 2990 pkt. Wsparcie było kilkakrotnie atakowane i udało się je w końcu przebić. Nastawienie jest więc negatywne, jeżeli indeks nie zdoła powrócić nad 2995 pkt. Stop loss: 2995. Cel: 2900.

Pytania do... Kamila Maliszewskiego

wicedyrektora departamentu rynków nieregulowanych w DM mBanku

 

Przed miesiącem na podstawie danych z krajowej gospodarki analitycy przewidywali umocnienie złotego. Na horyzoncie jednak pojawił się wyrok TSUE. Czy najgorszy scenariusz jest już „w cenie"?

Rzecznik TSUE w połowie maja wydał opinię, której potwierdzenie w swoim wyroku przez TSUE mogłoby stać się powodem do wyprzedaży złotego. Skala przeceny krajowej waluty w takim scenariuszu miałaby skokowy charakter i wraz z biegiem czasu notowania powinny wracać w kierunku punktu wyjścia, ze względu na relatywnie dobre fundamenty gospodarcze i brak sygnałów o możliwej obniżce stóp procentowych ze strony RPP. Rzecznik TSUE wskazał bowiem, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać luk w umowach po usunięciu klauzul abuzywnych, a umowy kredytowe nie mogą zostać unieważnione wbrew interesowi konsumenta. Jak wiadomo, pozostawienie oprocentowania opartego na LIBOR przy konwersji kredytu na złote powodowałoby potencjalnie znaczące koszty dla sektora bankowego i zagrożenie to zostało zauważone przez wiele zagranicznych instytucji finansowych. Warto jednak pamiętać, że to sądy krajowe w orzekaniu dotyczącym konkretnej sprawy będą stosować się do sugestii TSUE, także ewentualny wpływ orzeczenia będzie rozłożony w czasie, dlatego złoty nie ma przed sobą złych perspektyw.

Mimo drugiej z rzędu obniżki stóp procentowych dolar pozostaje mocny w relacji do euro, co mocno irytuje prezydenta Trumpa. Kolejne obniżki przez Fed są kwestią czasu?

Dla członków Fedu bardziej od humoru Donalda Trumpa istotny jest stan amerykańskiej gospodarki i potencjalne zagrożenia dla wzrostu gospodarczego. Raport ISM dla przemysłu we wrześniu wskazuje spadek do 47,8, co jeszcze mocniej oddala od bariery 50 pkt. Sugeruje to, że globalne problemy sektora przemysłowego dosięgnęły też gospodarki USA. Kolejne sygnały ostrzegawcze na pewno nie zostaną zlekceważone przez Rezerwę Federalną. Na ten moment perspektywa obniżki stóp procentowych pod koniec października wydaje się więc bardzo realna.

Jak bardzo słaba w tym kontekście jest sytuacja gospodarki Eurolandu?

W przypadku USA ekonomiści zastanawiają się, czy globalne spowolnienie w przemyśle nie zaczyna przekładać się na kłopoty gospodarki. Jeśli chodzi o kraje Eurolandu, to dyskusja dotyczy już raczej tego z jak głębokim spowolnieniem mamy do czynienia i czy można liczyć na odwrócenie tego trendu w najbliższej przyszłości. Wszystko wskazuje na to, że w III kwartale również mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym, a niemiecki rząd podkreśla, że jest gotowy na wypadek wystąpienia kryzysu. Przy obecnych zagrożeniach geopolitycznych ciężko spodziewać się znaczącej poprawy na przestrzeni najbliższych tygodni. Poprawa nastrojów byłaby możliwa dopiero w przypadku załagodzenia konfliktu handlowego z USA i braku twardego brexitu.

Jak długo działania banków centralnych są w stanie podtrzymać puls światowej gospodarki?

Widząc determinację, z jaką banki centralne przystępują do działania, chociażby w kontekście decyzji EBC oraz rozpoczęcia obniżek stóp procentowych przez Fed, ale także kroków podjętych przez Bank Chin, wydaje się, że mogą one okazać się po raz kolejny skuteczne. Z drugiej jednak strony coraz mocniej w przypadku sytuacji w Europie słychać apele o działania na gruncie polityki fiskalnej, które mogą stać się niezbędne, aby uniknąć recesji. Może nie jesteśmy jeszcze w tym momencie, jednak jeżeli dojdzie do fiaska rozmów pomiędzy USA i Chinami, co doprowadziłoby do zaostrzenia wojen handlowych, to znaleźlibyśmy się w na tyle złym położeniu, że same banki centralne mogłyby mieć problem z utrzymaniem globalnej gospodarki na ścieżce wzrostu. Nadchodzące tygodnie powinny przynieść więcej informacji w tej kwestii.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA