Portfel dywidendowy

23 giełdowe typy brokerów do portfela na II kwartał

Wszystkie biura maklerskie typujące spółki do naszego dywidendowego zestawienia w minionych okresach zdecydowanie wygrywały z rynkiem. Na które firmy radzą postawić w najbliższych trzech miesiącach?
Adobestock

Ostatni kwartał 2020 r. WIG zakończył na poziomie 57 025,84 pkt, a marzec 2021 r. na 58 081,5 pkt, a zatem zyskał niespełna 2 proc. Portfel dywidendowy „Parkietu" wypadł dużo lepiej, zyskując w I kwartale średnio 11,5 proc. Najwyższą stopę zwrotu, prawie 32 proc., osiągnęło Noble Securities (rozmowa z Sobiesławem Kozłowskim, dyrektorem działu analiz, obok).

Pierwsze trzy miesiące...

Do portfela na I kwartał 2021 r. brokerzy wskazali w sumie 25 różnych spółek, z czego aż osiem zostało wytypowanych przez więcej niż jedno biuro. Były to: Cyfrowy Polsat, Dom Development, LiveChat, Neuca, PlayWay, Tim, Ten Square Games oraz XTB. Większość tych spółek to beneficjenci pandemii i po fali mocnych zwyżek w I kwartale ich notowania dostały już zadyszki. Mowa tu m.in. o PlayWayu, TSG czy XTB. Nadal jednak w I kwartale mocno zyskiwały akcje LiveChatu czy Timu. Na LiveChat trafnie postawiły BM PKO BP, Haitong Bank, BM BNP Paribas Bank Polski, a na grupę Tim Noble Securities oraz BM BNP Paribas.

Dopiero wkraczamy w sezon dywidendowy, ale niektórym analitykom udało się wytypować takie spółki, w których stopę zwrotu za I kwartał podbiły już dywidendy (uwzględniamy je wówczas, jeśli dzień ustalenia prawa wypada w danym kwartale). Mowa tu m.in. o podmiotach, które mają przesunięty rok obrotowy. W tym gronie jest wytypowany przez DM BDM Kernel, którego akcjonariusze zdecydowali o wypłacie 0,42 USD dywidendy na akcję z zysku osiągniętego w roku obrotowym zakończonym 30 czerwca 2020 r. Dniem ustalenia prawa do wypłaty był 7 stycznia 2021 r. Z kolei w gronie spółek wypłacających zaliczkę mamy m.in. LiveChat (też ma przesunięty rok obrotowy). Dniem ustalenia uprawnionych do zaliczki (0,89 zł na akcję) był 4 stycznia 2021 r. Dywidenda podbiła też stopę zwrotu za I kwartał z akcji Synektika (wskazany przez Millennium DM) oraz Krynickiego Recyklingu. Ten ostatni utworzył kapitał rezerwowy w kwocie 2,6 mln zł z przeznaczeniem na wypłatę 0,15 zł zaliczki na akcję. Krynicki został wytypowany do portfela na I kwartał przez Noble Securities i w dużej mierze to właśnie dzięki tej spółce (stopa zwrotu rzędu 42 proc.) portfel Noble Securities przyniósł tak imponujący wynik. Bardzo dobrze poradziły sobie też jego pozostałe wskazania, czyli Quercus TFI (+33,6 proc.) oraz Tim (wzrost o niemal 20 proc.).

W portfelu na I kwartał znalazło się też kilka mniej oczywistych gwiazd. Przykładem może być Sunex, wytypowany przez Millennium DM. Na koniec grudnia (to data bazowa przy liczeniu stopy zwrotu za Q1) jego akcje wyceniane były na niewiele ponad 5 zł, ale podczas pierwszej sesji tego roku (4 stycznia) notowania poszły w górę o ponad 20 proc. W kolejnych tygodniach wprawdzie utrzymywały się na stabilnym poziomie, ale i tak dały w sumie imponującą niemal 28-proc. stopę zwrotu za cały I kwartał.

... oraz II kwartał

Do portfela na II kwartał 2021 r. brokerzy wskazali w sumie 23 różne spółki (wszystkie opisujemy w ramkach powyżej i poniżej), z czego siedem zostało wytypowanych przez dwa biura. Są to: AB, Alumetal, Dom Development, Kęty, LiveChat, PGNiG i TSG. O ile takie spółki jak Kęty, LiveChat czy TSG już od dłuższego czasu goszczą w naszym portfelu, o tyle duże państwowe firmy działające w tradycyjnych sektorach w ostatnich latach są w nim prawdziwą rzadkością. Czas pokaże, czy PGNiG spełni pokładane w nim nadzieje. Zarząd tej spółki ma przedstawić rekomendację dotyczącą dywidendy za 2020 r. w ciągu najbliższych tygodni.

Warto też zwrócić uwagę na spółkę AB, która wcześniej nie pojawiała się wśród wskazań analityków. Rosnący popyt na sprzęt IT pomaga wynikom dystrybutora. Na początku marca jego zarząd zasygnalizował, że widzi przestrzeń do wypłaty dywidendy za rok obrotowy 2020/2021 i że może być ona wyższa niż rok wcześniej. Z zysku za rok 2019/2020 spółka wypłaciła 0,44 zł na walor.

Wśród typów analityków na najbliższe trzy miesiące widać generalne szeroki przekrój branżowy: oprócz spółek technologicznych znajdziemy tam również deweloperów, firmy budowlane, przemysłowe czy finansowe. W tym ostatnim gronie jest m.in. Pekao. Pod koniec marca bank zasygnalizował, że chciałby wypłacić za 2020 r. dywidendę w górnym przedziale polityki dywidendowej ustalonej na poziomie 50–75 proc.

Mimo trwającej pandemii wiele giełdowych spółek może się pochwalić bardzo dobrymi przepływami pieniężnymi i solidnym stanem gotówki. Ich płynność umożliwia im zarówno wypłatę dywidendy, jak i dalszy dynamiczny rozwój. Przykładem może być dystrybutor leków Neuca. Dotychczas wypłacił ponad 250 mln zł dywidend (lata 2005–2020) i skupił akcje własne za przeszło 290 mln zł (lata 2012–2020). Teraz zarząd rekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 10 zł na akcję, czyli o kilkanaście procent wyższej niż rok temu. A jednocześnie spółka zapowiada, że na same akwizycje w bieżącym roku zamierza przeznaczyć około 100 mln zł.

Indeksy pod lupą

Rok temu – na przełomie lutego i marca – wybuch pandemii sprowadził giełdowe indeksy do wieloletnich minimów. Jednak w zaskakująco szybkim tempie zaczęły potem odrabiać straty. Choć oczywiście zależało to w dużym stopniu od tego, o jakim indeksie mówimy, bo np. NCIndex i sWIG80 radziły sobie świetnie, ale WIG20 nadal mocno odstaje od zagranicznych wskaźników blue chips.

WIGdiv, czyli indeks spółek dywidendowych, w 2020 r. zyskał niemal 5 proc., a więc poradził sobie lepiej niż WIG20 (-7,7 proc.) i WIG (- 1,4 proc.). WIGdiv obejmuje firmy, które w ciągu ostatnich pięciu lat obrotowych regularnie wypłacały dywidendę. Obecnie w jego skład wchodzi ponad 30 przedsiębiorstw. Ponad jedna trzecia spółek wytypowanych przez analityków do naszego portfela na obecny kwartał należy do WIGdiv.

Pytania do... Sobiesława Kozłowskiego

Z dyrektorem departamentu analiz i doradztwa Noble Securities rozmawia Katarzyna Kucharczyk

Ubiegły rok z powodu wybuchu pandemii był dla gospodarki i wielu przedsiębiorstw trudny. Czy mimo to można się spodziewać, że sporo giełdowych firm wypłaci wysokie dywidendy z zysku za 2020 r.?

Pandemia miała w 2020 r. giełdowych liderów oraz giełdowych outsiderów. Część spółek o silnych fundamentach i dobrej pozycji gotówkowej w marcu–czerwcu wstrzymywała się z decyzją o wypłacie dywidendy, co może się przełożyć na wyższą dywidendę w bieżącym roku. Ponadto pandemia przeceniła dużą część spółek wartościowych, co do zasady również płacących dywidendy.

Które spółki mogą zatem zaskoczyć pozytywnie?

Na przykład te z sektora przemysłowego, eksporterzy czy beneficjenci silnej koniunktury na rynku kapitałowym.

Jak generalnie zapowiadają się najbliższe miesiące na rynkach kapitałowych, czy otoczenie makro nadal sprzyja inwestycjom w akcje?

Niskie stopy procentowe sprzyjają rotacji aktywów na rzecz akcji. Dodatkowo wzrost rentowności obligacji wywiera presję na wyniki funduszy dłużnych. Oczekiwana poprawa PMI usług czy przede wszystkim oczekiwany powrót do nowej normalności – wraz z postępującymi szczepieniami – zdają się sprzyjać rynkowi kapitałowemu. Warto również zaakcentować poprawę zachowania spółek wartościowych (częściej płacących dywidendy) wobec wzrostowych (rzadziej płacących dywidendy).

A czynniki ryzyka?

Czynnikiem ryzyka jest np. uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego dotycząca walutowych kredytów hipotecznych oraz słabsze zachowanie walut rynków wschodzących, w tym złotego, wobec dolara.

 

Powiązane artykuły

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.