REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Parkiet PLUS

Z GPW pozyskano ponad 130 mld złotych

Obserwując aktywność wielu wiodących polskich firm, analizując ich spektakularne sukcesy na przestrzeni dziesięcioleci i zastanawiając się, jak będą w przyszłości mierzyć się z wyzwaniami współczesnego świata, warto zadać pytanie o rolę warszawskiej giełdy w rozwoju przedsiębiorstw i gospodarki.

Maciej Bombol dyrektor działu rynku pierwotnego GPW

Foto: Archiwum

Dziś ta rola to głównie platforma do pozyskiwania kapitału na rozwój, to możliwość rynkowej wyceny przedsiębiorstwa, uwiarygodnienia biznesowego (szczególnie w oczach kontrahentów zagranicznych), wzrostu rozpoznawalności marki, wzrostu transparentności jej biznesu i promocja najwyższych standardów ładu korporacyjnego, ułatwienie firmie ekspansji zagranicznej czy akwizycji, a nawet wyjścia dotychczasowych właścicieli z biznesu.

Bez względu jednak na to, jak szybko będzie zmieniać się świat, te atuty giełdy pozostają aktualne. Dzieje się tak właśnie dlatego, że przedsiębiorstwa nadal potrzebują i będą potrzebować kapitału – być może nawet więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Będą bowiem musiały sfinansować czekające je wyzwania. Mimo wielu dostępnych dziś możliwości finansowania biznesu to właśnie giełda może być najbardziej efektywnym sposobem jego pozyskania, na przykład dla projektów uznawanych za bardziej ryzykowne, albo projektów przejęć kapitałowych, które wymagają jednorazowego zaangażowania znacznych kapitałów.

Dziś na warszawskiej giełdzie notowanych jest 830 spółek o łącznej kapitalizacji 1,1 biliona złotych. Przez niemal trzy dekady istnienia GPW pozyskano dzięki giełdzie ponad 130 miliardów złotych tylko z samych IPO (ang. initial public offering), nie licząc środków pozyskanych dzięki SPO (ang. secondary public offering) czy emisjom obligacji. Te liczby to dowód na to, jak ważnym ogniwem gospodarki jest silny i sprawnie funkcjonujący rynek kapitałowy.

A dobrze działające giełdy na świecie są dobrem wspólnym. To właśnie one wspierają gospodarki w szczególny sposób jako platformy umożliwiające pozyskiwanie kapitału przez spółki. Kapitał z kolei przekłada się na wzrost konkurencyjności, innowacyjności, wydajności, a co za tym idzie, na wzrost gospodarczy. Dlatego tak ważne jest, by dbać o to, aby rodzima giełda nadal była silna i rozwijała się dynamicznie.

Firmy zawsze będą potrzebować kapitału na realizację swoich planów, a technologicznie zaawansowany rynek kapitałowy będzie w stanie sprostać ich oczekiwaniom i wyzwaniom. I to właśnie jest nasze zadanie na najbliższe lata. Z pewnością wdrażanie założeń Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego przyczyni się do dalszego dynamicznego wzrostu Giełdy Papierów Wartościowych i całego rynku, czego mam nadzieję będziemy świadkami w niedalekiej przyszłości.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA