Parkiet PLUS

Chaos na rynku obligacji może przerodzić się w okazję

Przy tak wysokiej inflacji jak obecnie inwestycja w fundusz dłużny oznacza realną stratę, jednak jest coraz więcej przesłanek za tym, by na nowo przyjrzeć się tego typu produktom.
Foto: Adobestock

Po ostatnich spadkach notowań funduszy obligacji część zarządzających zaczyna doszukiwać się dołka w trendzie i liczy na odreagowanie tego typu produktów. Portfele inwestujące w papiery skarbowe krajowe oraz regionu jeszcze długo mogą nie mieć szans z inflacją, ale oferują i tak więcej niż np. obligacje rynków rozwiniętych.

Krajowy rynek długu przereagował

W ostatnim czasie, czyli już po silnej przecenie obligacji skarbowych, a wraz z tym spadku notowań funduszy dłużnych, zarządzający coraz częściej wspominają o tym, że warto zacząć rozglądać się za tego typu produktami. Co prawda rentowności papierów skarbowych są nadal znacznie niższe od inflacji. Z drugiej strony niepewność na krajowym rynku długu cały czas się utrzymuje, a potęgują ją odpływy kapitału z funduszy, będące echem fatalnych stóp zwrotu. Warto jednak pamiętać przede wszystkim o dywersyfikacji portfela oraz że akcje są po wielu miesiącach wzrostów – szerokie grono spółek zyskało już po ponad 100 proc. w rok. Na jakiego rodzaje fundusze w związku z tym postawić?

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Kup e-prenumeratę Parkietu i poznaj pakiet korzyści!
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.